11/11 Wolność, kocham i rozumiem, czyli rodzinne obchody Dnia Niepodległości w CK Agora

Radio Wrocław | Utworzono: 2017-11-08 17:16 | Zmodyfikowano: 2017-11-08 17:16
A|A|A

Przywołujemy pojęcia takie jak: Wolność, Ojczyzna i próbujemy zastanowić się nad nimi w kontekście wyzwań współczesnego świata. CK Agora promuje patriotyzm i świadomość obywatelską, budując jednocześnie postawy otwartości i tolerancji, wskazując na możliwe nowatorskie i kreatywne sposoby wyrażania szacunku dla państwa polskiego i jego historii. 11/11 w CK AGORA to święto rodzinne. Dzieci i dorośli prezentują swój dorobek artystyczny z całego sezonu kulturalnego, w programie znajduję się też wiele różnorodnych atrakcji: warsztaty dla dzieci i dorosłych, animacje i konkursy, wystawy, pokaz filmów oraz wieczorny koncert. Na wszystkie wydarzenia w ramach 11/11 wstęp jest bezpłatny.

Program:

Koncerty:
sala widowiskowa / godz. 14.00- 14.30
Koncert Młoda Polska – Popisy pracowni wokalno – teatralnych i tanecznych CK Agora
Prezentacje Chochlików i Dźwiękoludków, grupy teatralno – wokalnej Wyjdź na scenę , Studium wokalnego Pauliny Lendy oraz Chóru Aster.
sala widowiskowa / 17.00- 18.15

Koncert zespołu Tango Fogg / Zapomniana piosenka
Szlagiery Mieczysława Fogga: Jesienne róże, Tango milonga, Stary walc, Ta ostatnia niedziela – te i inne utwory największych polskich kompozytorów i poetów pierwszej połowy XX wieku zostaną odtworzone w świeżych i nowoczesnych aranżacjach.

Warsztaty i konkursy:
sala teatralna / godz. 14.45 – 16.45

Wianki dla Niepodległej – warsztat plastyczny
Z tkanin, tiulu, szyfonu oraz różnych tasiemek pasmanteryjnych będziemy robić rozmaite kwiaty takie jak maki, róże , czy stokrotki oraz splatać je w fantazyjne wianki, które staną się ozdobą głowy w tak uroczystym dniu.
Wspólnie stworzymy prace pełne pozytywnej niepodległościowej biało-czarnej symboliki.

Konkurs plastyczny Projekt Wolność
Tematem konkursu będzie projekt ilustracji literniczej napisu Wolność. Za pomocą rozmaitych technik uczestnicy stworzą projekt na formacie A1. Trzy najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

Decoupage z Piłsudskim – warsztat decoupage
Podczas warsztatu uczestnicy samodzielnie ozdobią drewnianą ramkę ze zdjęciem Józefa Piłsudskiego. Otrzymają również instrukcję, dzięki której będą mogli wykorzystywać technikę, która pozwala tchnąć drugie życie w niepotrzebne i zapomniane przedmioty użyteczności domowej lub przygotowywać wyjątkowe upominki dla najbliższych.

Historia w kolorach – zajęcia edukacyjne IPN
Zajęcia, których celem jest przybliżenie najmłodszym w atrakcyjnej i przystępnej formie tematyki polskich symboli narodowych – herbu, flagi i hymnu, ale także tych mniej znanych, jak choćby symbolu Polskiej Kotwicy. W programie m.in. klejenie flagi, portret Piłsudskiego, kolorowanki.

sala ceramiczna / godz. 14.45 – 16.45
Odbijany – warsztat graficzny
Na zajęciach wszyscy poznają kompletny proces wykonania odbitki graficznej w technice linorytu oraz odbijania jej na prasie drukarskiej. Wzory m.in. podobizna Piłsudskiego, orzeł biały czy flaga polska będą odbijane na torbach lnianych. Każdy uczestnik wyjdzie z warsztatów z własnoręcznie ozdobioną torba.

galeria / godz. 14.45 – 16.45
Kokardy Janusza – warsztat rękodzieła artystycznego
Zajęcia dla osób, które mają w sobie żyłkę początkujących krawców i chcą spędzić czas aktywnie, w twórczej atmosferze. Wspólnie uszyjemy pełne uroku i nonszalancji, czerwono-białe muchy, nieodzowny atrybut każdego eleganckiego mężczyzny.

Jak to na wojence – warsztat recyklingowy
Warsztaty będą polegały na wykonywaniu żołnierzyków, inspirowanych książką Edwarda Słońskiego o tym samym tytule. Figurki powstaną z nietypowych, ponownie wykorzystanych materiałów i będą ilustrowały jedną z najpiękniejszych opowieści przepełnionych nie tylko miłością do ojczyzny, rodziny i wolności, ale także wyjaśniającą znaczenia tradycji naszych świąt.

sala baletowa/ I grupa – godz. 14.45 – 15.45 / II grupa 15.45 – 16.45
Goździk programu – warsztat florystyczny dla dorosłych

Warsztat skierowany do wszystkich miłośników świata roślin i kwiatów. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają kompozycje florystyczne w patriotycznych barwach. Warsztat nawiązuje do coraz bardziej popularnej tendencji samodzielnego tworzenie bukietów na 11 listopada i składanie ich w miejscach pamięci narodowej.

Obowiązują zapisy / decyduje kolejność zgłoszeń: irena.lukaszewicz@ckagora.pl

Wystawy:
Hol / godz. 14.00 – 20.00
Dzieje 2 Korpusu... inaczej! – wystawa
Wystawa przedstawia karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem. gen. Władysława Andersa. Została przygotowana z okazji 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino przez Oddziałowe Biuro Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP we Wrocławiu.

galeria / 18.30 – 20.00
Wernisaż wystawy Moja, Twoja Wolność / wręczenie nagród

Pozostałe atrakcje:

sala konferencyjna / godz. 14.45 – 16.45
Cudze listy – projekcja filmowa
Maciej Drygas poświęca swój dokument peerelowskiej korespondencji – listom mieszkańców naszego kraju z lat 1945-1989. Są wśród nich listy wesołe i smutne, proszące i grożące, optymistyczne i przygnębiające, intymne i bardziej pragmatyczne. Przeanalizowana przez autora korespondencja w całości została skontrolowana Przez władze PRLu. „Korespondencyjną inwigilacją" zajmowały się wyspecjalizowane komórki Służby Bezpieczeństwa, których pracownicy każdego dnia pieczołowicie odklejali koperty i studiowali zawartość cudzych przesyłek, by następnie sporządzać raporty nastrojów społecznych dla ówczesnych władz.

hol / godz. 14.45 – 16.45
Kolorowanki patriotyczne dla najmłodszych

Przestrzeń przed CK Agora / godz. 14.30 – 15.30
Poczęstunek – tradycyjna i pyszna żołnierska grochówka

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

www.ckagora.pl/1111-wolnosc-kocham-i-rozumiem-czyli-rodzinne-obchody-dnia-niepodleglosci-w-ck-agora

www.facebook.com/events/182179425673275

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama