Zdrowie w Radiu Wrocław: Błędy medyczne [POSŁUCHAJ]

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2018-03-09 17:00 | Zmodyfikowano: 2018-03-09 17:00
Zdrowie w Radiu Wrocław: Błędy medyczne [POSŁUCHAJ] -

Od początku działania komisji, czyli od 2012 roku wpłynęło prawie 600 skarg i wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy z czego w zakończonych postępowaniach:

  • w 58 przypadkach komisja przyznała rację skarżącym się pacjentom
  • 219 skarg uznano za nieuzasadnione
  • w 22 przypadkach postępowania zostały umorzone

27 orzeczeń dotyczy wrocławskich szpitali, 31 placówek spoza stolicy Solnego Śląska. Komisja nie chce mówić o konkretnych przypadkach i szpitalach.

W 2012 roku w naszych serwisach informowaliśmy o sprawie błędu w szpitalu wojskowym we Wrocławiu. Rodzina zmarłego tam pacjenta dostała 150 tysięcy złotych odszkodowania - to była najwyższa do tej pory kwota uzgodniona przed komisją. Pacjent trafił tam z bólami kręgosłupa. Kilka dni później zmarł na sepsę na oddziale intensywnej terapii. Rodzina wnioskowała o 300 tys. zł przed komisją ds. ustalania zdarzeń medycznych przy dolnośląskim wojewodzie. Ostatecznie szpital zaproponował połowę tej kwoty. Rodzina się zgodziła.

Działający w komisji profesor Andrzej Gładysz przyznaje, że współpraca ze szpitalami oskarżanymi o błąd jest trudna.

Posłuchaj całego programu Radia Wrocław:

Ze sprawozdania komisji za lata 2012 - 2017 wynika, że w dwóch przypadkach szpital zaproponował skarżącym po 100 złotych odszkodowania, a w jednym przypadku złotówkę, słownie jeden złotych. W tym przypadku wiadomo że pacjent czy rodzina takiej ugody nie przyjmie i sprawa trafia o sądu.

GRYPA!
W programie mówimy także o grypie. W pierwszym tygodniu marca zarejestrowano o kilka tysięcy więcej zachorowań na grypę i podobne wirusy niż w ostatnim tygodniu lutego. Zarejestrowano prawie 256 tysięcy zachorowań i 7 zgonów. Łącznie w tym sezonie zachorowało 3 miliony 378 tysięcy osób oraz zarejestrowano 17 zgonów. Profesor Lidia Brydak - kierownik Krajowego Ośrodka do spraw Grypy mówi, że większa liczba zachorowań może się jeszcze utrzymywać przez pewien czas, gdyż jest więcej potwierdzeń laboratoryjnych wirusa grypy.

JASKRA
Przez najbliższe dni lekarze okuliści będą zwracali szczególną uwagę na choroby oczu - rozpoczyna się bowiem światowy tydzień jaskry. Jak mówi prof. Marta Misiuk-Hojło czerwona lamka powinna nam się zapalić jeśli mamy tą chorobę w rodzinie, jeśli mamy wysoko cholesterol albo chronicznie zimne dłonie.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.