Zbadają hałas. Powstanie mapa akustyczna dla całego Wałbrzycha

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2018-05-09 07:09 | Zmodyfikowano: 2018-05-09 07:20
Zbadają hałas. Powstanie mapa akustyczna dla całego Wałbrzycha - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Gdzie najlepiej tworzyć przestrzenie usługowe, a gdzie mieszkania lub dom seniora? A także czy potrzebne są ekrany dźwiękochłonne, a może wystarczą nasadzenia? Na te pytania pomoże odpowiedzieć Mapa Akustyczna. Przetarg na jej wykonanie ogłosił już urząd miasta w Wałbrzychu. Wiele innych miast w Polsce od dawna posiada takie mapy. Jednak przez nieposiadanie praw powiatu, oraz liczne remonty - w mieście zielonego dębu zabrano się za to teraz.

- Mapa pomoże w zarządzaniu przestrzenią - mówi Wiesław Sójka z wałbrzyskiego magistratu.

- Dzięki temu łatwiej będzie gospodarować przestrzenią miejską, a niektórym inwestorom pomoże to podjąć decyzje - uważa Arkadiusz Grudzień, rzecznik wałbrzyskiego magistratu.

Do tej pory w Wałbrzychu istniały tylko miejscowe mapy akustyczne. Były związane z drogami. Głównie wojewódzkimi i krajowymi.

Obecnie w Wałbrzychu głównymi generatorami hałasu są drogi, kolej i częściowo przemysł. Jednym z punktów ogłoszonego przetargu jest opracowanie programu ochrony środowiska przed hałasem. To on odpowie na pytania jak zniwelować problem w miejscach, gdzie występują przekroczenia. Wykonanie mapy może zająć około 8 miesięcy. Na początku powstanie model 3D miasta, a programy komputerowe oszacują hałas. Później zostanie wykonanych ponad 25 pomiarów weryfikacyjnych we wskazanych punktach.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.