Watykan nie wie, czy wrocławski ksiądz dokonał cudu?

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2009-01-29 11:10 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

(Fot. za stroną sióstr jadwiżanek)

Jeśli cud zostanie potwierdzony - ks. Robert Spiske będzie beatyfikowany. - To informacja już prawie pewna - mówił w czwartek ks. Michał Machał, który przez prawie 20 lat zbierał dokumenty o ks. Spiske dla stolicy apostolskiej.

(Posłuchaj, wszystkie nagrania Radio Wrocław):

Jak zostaje się świętym? Marek Obszarny o świętości i cudach rozmawia z ks. Andrzejem Jerie z Archidiecezji Wrocławskiej (Posłuchaj):Później jednak z Watykanu nadeszły mniej optymistyczne informacje. Watykańska komisja nie potwierdziła cudu. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle go nie było, czy też trzeba zebrać dodatkową dokumentację. Komisja zbierze się ponownie za miesiąc. Oficjalne stanowisko z Watykanu zostanie przesłane do Wrocławia w ciągu kilku dni - powiedziała Radiu Wrocław siostra Marta ze zgromadzenia sióstr Św. Jadwigi.

Dopiero po ewentualnym potwierdzeniu cudu będzie można ujawnić nazwisko osoby uzdrowionej.

Do uzdrowienia miało dojść na początku lat 90. za wstawiennictwem ks. Spiske. Papież Benedykt XVI zaakceptował już dekret o heroiczności cnót tego wrocławskiego duchownego.

Ks. Robert Spiske żył w latach 1821-1888. Urodził się w Leśnicy pod Wrocławiem (dziś dzielnica miasta), zmarł we Wrocławiu. Cała jego praca duszpasterska była związana ze stolicą Dolnego Śląska. Zasłynął jako opiekun ludzi biednych, niosąc im pomoc duchową i materialną.

Był wikariuszem, administratorem parafii, a następnie proboszczem, kaznodzieją katedralnym i radcą Generalnego Wikariatu. Za zasługi dla Kościoła papież Pius IX w 1859 r. nadał mu godność szambelana.

Więcej o ks. Spiske przeczytasz na stronie sióstr jadwiżanek.

Zakon jadwiżanek działa we Wrocławiu do dziś, przy ul. Sępa-Szarzyńskiego. Codziennie wydaje ubogim blisko 300 posiłków.

REKLAMA
Dźwięki
Relacja Radia Wrocław - Elżbieta Osowicz
Rozmowa Radia Wrocław cz. I
Rozmowa Radia Wrocław cz II
Rozmowa Radia Wrocław cz III

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama