Rozmowa Dnia: Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych

| Utworzono: 2018-07-10 08:27 | Zmodyfikowano: 2018-07-10 09:06
A|A|A

fot. Twitter @MSZ_RP

Unia Europejska dwóch prędkości? To scenariusz proponowany przez część państw "starej Unii" z Francją na czele. O możliwych scenariuszach rozmawialiśmy dzisiaj na antenie Radia Wrocław z Konradem Szymańskim. Wiceminister spraw zagranicznych nie sądzi, żeby projekt Emmanuela Macrona zakończył się sukcesem. Prezydent Francji chciałby stworzenia budżetu UE i jeszcze ściślejszej współpracy w ramach strefy Euro.

- Scenariusze pisane chciażby przez prezydenta Macrona nie dają gwarancji, że pociąg ruszy. W samej strefie Euro jest 10, może 12 państw, które takiego scenariusza nie chcą - mówi Szymański:

Polska, wstępując do Unii Europejskiej, jednocześnie przystała na wstąpienie do strefy Euro, ale rząd nie planuje w najbliższych latach rozpoczynać procesu zmiany waluty.

Konrada Szymańskiego pytaliśmy też o zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące głównie zmian w ustawach sądowych i Trybunale Konstytucyjnym. Teraz szerokim echem w Europie odbiła się sprawa Sądu Najwyższego i zmiany na stanowisku I prezesa tego sądu. Problemem z praworządnością w Polsce zajmuje się już kilka instytucji europejskich, ale Konrad Szymański przekonuje, że nie ma powodów do obaw.

- Istotne jest to, by realizować politykę, która będzie odpowiadała polskim interesom - przekonuje Szymański:

3 lipca zaczęła obowiązywać ustawa na mocy której I prezes SN Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku. Kadencyjność prezesa Sądu Najwyższego nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym – oświadczyła z kolei prof. Gersdorf i nie zamierza odchodzić ze stanowiska I prezes.

POSŁUCHAJCIE CAŁEJ ROZMOWY:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama