Wrocław: Znamy półfinalistów tegorocznego Angelusa. Jest jeden wrocławianin

materiały prasowe | Utworzono: 2018-08-03 11:29 | Zmodyfikowano: 2018-08-03 12:07
A|A|A

Oleg Pawłow z Nagrodą Angelusa 2017/fot. wroclaw.pl

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłosiło dziś listę czternastu książek, zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu. Jacek Bierut, autor jednej z półfinałowych powieści, jest wrocławianinem, nominowanym w tym roku do Emocji - nagród Radia Wrocław Kultura.

1. Antonín Bajaja, „Nad piękną, modrą Dřevnicą", Wydawnictwo Książkowe Klimaty

2. Jacek Bierut, „Powstanie grudniowe", Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

3. Anna Bikont, „Sendlerowa. W ukryciu", Wydawnictwo Czarne

4. Weronika Gogola, „Po trochu", Wydawnictwo Książkowe Klimaty

5. Mikołaj Grynberg, „Rejwach", Wydawnictwo Nisza

6. Jarosław Kamiński, „Tylko Lola", Wydawnictwo W.A.B.

7. Péter Nádas, „Pamięć", Biuro Literackie

8. Artur Nowaczewski, „Hostel Nomadów", Wydawnictwo Iskry

9. Maciej Płaza, „Robinson w Bolechowie", Wydawnictwo W.A.B.

10. Martin Pollack, „Topografia pamięci", Wydawnictwo Czarne

11. Lutz Seiler, „Kruso", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

12. Marian Sworzeń, „Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa", Wydawnictwo Sic!

13. Ziemowit Szczerek, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową", Wydawnictwo Agora i Wydawnictwo Czarne

14. Jakub Żulczyk, „Wzgórze psów", Wydawnictwo Świat Książki

Wśród półfinałowych pozycji jest aż 10 książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana we wrześniu, gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 października.

O wyłonieniu powieści, które znalazły się w półfinale nagrody Angelus, poinformowała w piątek Beata Turska z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

W tym roku jury wybierało finałową siódemkę spośród 51 książek, które zostały zakwalifikowane do nagrody. Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Fundatorem nagrody jest prezydent Wrocławia.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego. Nagroda zostanie wręczona po raz 13.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012), Oksana Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów" (2013), Pavol Rankov "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) " (2014), Serhij Żadan "Mezopotamia" (2015), Varujan Vosganian "Księga szeptów" (2016), Oleg Pawłow "Opowieści z ostatnich dni".(PAP)

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama