ZUS kontroluje pracowników na zwolnieniach lekarskich. Odzyskał 730 tys. zł

Piotr Kaszuwara, BT | Utworzono: 2018-08-22 09:54 | Zmodyfikowano: 2018-08-22 09:55
A|A|A

(fot. archiwum Radia Wrocław)

- Kwoty zwolnień, które zostały zakwestionowane w pierwszym półroczu tego roku są rzeczywiście astronomiczne. Musimy mieć świadomość, że kiedy idziemy na zwolnienie lekarskie ZUS, który przecież wypłaca zasiłki chorobowe z naszej wspólnej kasy może każdą chorą osobę skontrolować aż dwukrotnie - mówi Iwona Kowalska z ZUS we Wrocławiu.

W pierwszym półroczu Zakład Ubezpieczeń Społecznych odzyskał ponad 730 tysięcy złotych od osób z Dolnego Śląska, które niezgodnie z prawem przebywały na zwolnieniach lekarskich. Najwięcej tego typu przypadków - bo na blisko połowę kwoty - odnotowano w Legnicy, gdzie niedawno ujawniono dużą aferę, związaną właśnie z wyłudzaniem świadczeń. - Kontroli może spodziewać każdy - dodaje Iwona Kowalska:

- Może taka osoba być zaproszona na badanie przez lekarza orzecznika, który sprawdzi czy jeszcze w tym momencie kiedy jest ta osoba badana jest ona rzeczywiście chora lub jeżeli jest to ciężka choroba lekarz orzecznik wykona takie badanie na miejscu.

W całej Polsce ZUS przeprowadził w tym roku 241 tysięcy kontroli osób, które korzystały ze zwolnienia lekarskiego. Decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę świadczenia było blisko 15 tys. Dwukrotnie wzrosła kwota wstrzymanych świadczeń, sięgając 12,6 mln złotych. (6,9 mln zł w porównywalnym okresie 2017 roku).

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama