Dolnośląscy przedsiębiorcy i politycy z misją gospodarczą w Bośni i Herzegowinie

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2018-08-27 12:37 | Zmodyfikowano: 2018-08-27 12:40
A|A|A

zdjęcia: Piotr Kaszuwara

W programie wizyty jest spotkanie z rządem Republiki Serbskiej, udział w Forum Biznesowym Bośnia i Herzegowina - Polska oraz nawiązywanie kontaktów i współpracy.To pierwsza tego typu misja gospodarcza zorganizowana przez nasze województwo.

Główne tematy spotkania to budownictwo, ekologia, energetyka, górnictwo, handel oraz turystyka. To na współpracę w tych branżach najbardziej liczą nasi politycy oraz przedsiębiorcy. 

- To szansa dla nas, jak i dla Bośniaków, którzy chcieliby wstąpić do Unii Europejskiej i szukają rynków zbytu - mówi Mariusz Sinior z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej:

Wicepremier rządu Republiki Serbskiej Srebrenka Golic przyznaje - to dla nas szczególna okazja. 

- Polska jest już członkiem Unii, a my potrzebujemy kogoś, kto pomoże nam tę drogę pokonać płynnie. Stąd dzisiejsze spotkanie w gronie ministrów turystyki, rolnictwa, infrastruktury czy energetyki. Dla nas ważne są takie aspekty współpracy jak branża tekstylna, spożywcza, czy budownictwo, ale też ekologia. Oby wszystko zakończyło się podpisaniem kolejnych porozumień - mówi serbska minister.

- W misji biorą udział przedsiębiorcy z naszego regionu, którzy w bezpośrednich spotkaniach będą tu szukali przyszłych partnerów biznesowych - dodaje Barbara Maciejewska, zajmująca się handlem międzynarodowym:

W delegacji do Bośni udział bierze także były szef Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu - Krzysztof Maj. Jego zadaniem ma być pomoc lokalnym władzom w rozpoczęciu starań o otrzymanie tego tytułu w przyszłości. Negocjowane są także warunki otwarcia linii lotniczej z Wrocławia do Bania Luki w Republice Serbskiej.

Delegacja będzie trwała trzy dni. Czy to nie zbyt krótki czas na nawiązanie współpracy gospodarczej? Dariusz Nogal, przedsiębiorca z Wrocławia mówi, że nie, bo najważniejsze jest pierwsze spotkanie:

Dolnoślązacy spotkają się także z władzami Sarajewa, odwiedzą polski cmentarz w Devetinie, a w środę wezmą udział w Forum Biznesowym.

O efektach misji z Wrocławia powiemy więcej w środę w Magazynie Reporterów.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama