100 filmów na 100-lecie niepodległości – Filmowy Festiwal Wolności w Dolnośląskim Centrum Filmowym

RW | Utworzono: 2018-08-28 13:17
A|A|A

Już we wrześniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpoczną się pokazy Filmowego Festiwalu Wolności. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości DCF przypomni najważniejsze polskie filmy minionych dekad. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje z zaproszonymi gośćmi, wspólnie wybierzemy najlepszy polski film stulecia.

Organizatorzy przygotowali 35 pokazów filmowych, większość z nich we wrocławskim kinie DCF, ale projekcje i spotkania festiwalowe zaplanowano także w Jeleniej Górze (kino LOT), Wałbrzychu (kino Apollo) i Legnicy (kino Piast). Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia towarzysząc dzięki dotacji fundacji KGHM oraz wsparciu zarządu województwa będzie bezpłatny.

- W naszych kinach pokażemy arcydzieła polskiego kina - zapowiada Katarzyna Majewska, kuratorka festiwalu. Jako instytucja filmowa nie możemy lepiej świętować stulecia odzyskania niepodległości. Zależy nam także na tym, aby nasi widzowie byli współtwórcami naszego festiwalu. Dlatego ogłosiliśmy plebiscyt, w którym Dolnoślązacy wybiorą najlepsze polskie filmy wszech czasów. Te obrazy również zaprezentujemy w DCF i w innych naszych kinach – dodaje Majewska.

Zagłosuj na najlepszy film polski

Plebiscyt już trwa. Na swoje ulubione filmy można głosować poprzez stronę internetową festiwalu: www.festiwalwolnosci.pl. Opublikowano na niej listę 105 filmów, które eksperci DCFu uznali za najbardziej znaczące w historii polskiej kinematografii. Lista nie ma zamkniętego charakteru. Jeśli pojawią się kolejne dobre propozycje, może zostać rozszerzona. 5 wybranych w plebiscycie filmów zostanie zaprezentowanych w kinach Odry-Film w ramach festiwalu.

- Najstarszym filmem na naszej liście jest „Mocny człowiek" Henryka Szaro z 1927 roku na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego. Z filmów przedwojennych wpisaliśmy na nią jeszcze kilka pozycji, między innymi komedię „Czy Lucyna to dziewczyna" w reżyserii Juliusza Gardena, z powojennych oczywiście „Skarb", „Zakazane piosenki" i „Ulica graniczna", są wreszcie obrazy największych twórców polskiego kina: Wajdy, Munka, Hasa, Konwickiego, Kieślowskiego, jest kino moralnego niepokoju, są przedstawiciele najważniejszych nurtów – dodaje Katarzyna Majewska.

„Święto kina"

Filmowy Festiwal Wolności będzie też - jak zapowiadają jego organizatorzy - okazją do spotkania ze znakomitymi twórcami i znawcami polskiego kina. - Z gośćmi będziemy rozmawiać nie tylko o filmach, które często współtworzyli, ale również o uwarunkowaniach społecznych i politycznych, które towarzyszyły ich powstaniu, o wyzwaniach i problemach, z którymi wówczas byliśmy w Polsce konfrontowani. Oczywistym punktem odniesienia wszystkich naszych festiwalowych działań, będzie nasza obecna sytuacja. Czy potrafimy uczyć się na błędach przeszłości? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć coraz głębsze podziały i odbudować wzajemne zaufanie? - pyta Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, instytucji samorządu województwa dolnośląskiego.

- Festiwalowi będą towarzyszyć liczne wydarzenia towarzyszące. Dzięki zaangażowaniu Centrum Technologii Audiowizualnych nasi widzowie będą mieli okazję obejrzeć kostiumy i rekwizyty z wybranych filmów. Z kolei współpraca z Akademią Sztuk Pięknych zaowocuje specjalną wystawą plakatów filmowych tematycznie związanych z ideą festiwalu - dodaje Katarzyna Majewska.

Wybrane filmy dotykają całego spektrum tematów ważnych dla naszej historii i przyszłości, od rozrachunków z naszą przeszłością, przez proste dylematy codziennego życia, po nasz stosunek do takich pojęć i wartości jak wolność, godność człowieka, solidarność, niezależność, tożsamość.
- Nasze instytucje angażują się w obchody stulecia odzyskania niepodległości na różne sposoby. To dla nas wszystkich bardzo ważny jubileusz. Filmowy Festiwal Wolności to doskonała inicjatywa. Także z uwagi na jej charakter – daleki od niepotrzebnego często zadęcia i sztywności. Dla mnie to okazja do powrotu do tytułów, które kształtowały nas i nasze postrzeganie świata w trudnych dla Polski czasach. Zachęcam do skorzystania z tej oferty – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Wrześniowy program festiwalu

Inauguracja festiwalu odbędzie się 2 września o godz. 18.00. W programie przewidziano dwa pokazy filmowe. Widzowie DCFu zobaczą najstarszy zachowany polski film – „Pruską kulturę". Krótkiej, 8-minutowej, niemej produkcji o trudnych losach Polaków pod zaborami towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Adama Milwiw-Barona. Wieczór zamknie pokaz fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Janusza Zaorskiego pt. „Pokolenia", ukazującego historię współczesnej Polski opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

W piątek 7 września obejrzymy zrealizowany w 1958 r. film Andrzeja Wajdy „Popiół i diament", który był kręcony w plenerach powojennego, mocno jeszcze zniszczonego Wrocławia oraz Trzebnicy. Klasyka nie tylko polskiego, ale i światowego kina, a także lektura obowiązkowa studentów szkół filmowych. Fenomenalne aktorstwo zwłaszcza Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, których wielka kariera zaczęła się właśnie od tego filmu. Przed projekcją odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Kornackiego.

Tydzień później (13 września) widzowie DCFu przypomną sobie „Eroicę" - film nakręcony w 1957 r. przez Andrzeja Munka. Obraz składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu, po raz pierwszy przedstawiono w nim życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny. Film poprzedzi prelekcja Piotra Czerkawskiego.

20 września obejrzymy kultowy "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa. Obraz nakręcony w 1964 roku, w schyłkowej fazie "szkoły polskiej" zachwyca pomysłowością, niekonwencjonalnością oraz imponuje rozmachem produkcyjnym. Projekcji będzie towarzyszyć wystawa rekwizytów i kostiumów z filmu.

W niedzielę, 30 września czeka nas pokaz filmu „Nadzór" wrocławskiego reżysera Wiesława Saniewskiego. Po filmy miłośnicy kina będą mieli okazję do spotkania z reżyserem oraz Ewą Błaszczyk i Teresą Sawicką.
Organizatorzy nie zapomnieli o młodszej widowni. 7 września w godz. 11.00 – 13.00 w kinie DCF odbędzie się specjalny pokaz filmu "Podróż za jeden uśmiech" w reż. Stanisława Jędryki połączony z warsztatami dla dzieci.

Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz plebiscycie na stronie festiwalwolnosci.pl.

BILETY: darmowe wejściówki na pokazy ze spotkaniami można odbierać najwcześniej 5 dni przed wydarzeniem. Miejsca numerowane.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama