Święta w Radiu Wrocław Kultura: płyty roku 2018, Białanie z Jackiem Cyganem, muzyczny wehikuł czasu

Radio Wrocław Kultura | Utworzono: 2018-12-24 11:00 | Zmodyfikowano: 2018-12-24 11:00
A|A|A

Boże Narodzenie z Radiem Wrocław Kultura

24 grudnia - Wigilia

Przez cały dzień gramy specjalną świąteczną playlistę, a o 21:00 zapraszamy na Białanie z Jackiem Cyganiem. Rozmowa ze znakomitym autorem tekstów dotyczyć będzie tematu świąt w piosence (i nie tylko). Posłuchamy utworów napisanych przez Jacka Cygana, śpiewanych na płycie 'Białanie' przez Edytę Geppert, Ewę Małas Godlewską, Edytę Górniak, Igora Herbuta, Seweryna Krajewskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Józefa Skrzeka, De Mono czy Zakopower. Rozmawia Grzegorz Chojnowski.

25 grudnia - Boże Narodzenie

To już nasza tradycja. Przedstawiamy dziesiątkę najciekawszych - naszym zdaniem albumów 2018 roku. Nie było jakiejś jednej płyty, która zdecydowanie wystawałaby ponad resztę stawki, która spowodowałaby ferment, ogarniający całą muzyczną scenę, sprawiający, że ruszyły jej śladem tłumy naśladowców. W związku z tym nie tworzymy klasycznego rankingu. Wybraliśmy dziesiątkę. Z pewnością, słuchanie każdej spośród wymienionych poniżej płyt nie jest stratą czasu. 

Piątka Jerzego Węgrzyna:

12:00 PAUL McCARTNEY „Egypt Station”
Sir Paul udowodnił, że można, dobiegając osiemdziesiątki, zachować wysoką artystyczną formę i nagrać płytę, która nie jest zwykłą nostalgiczną wycieczką w przeszłość (a przynajmniej nie tylko).

13:15 COURTNEY BARNETT „Tell Me How You Really Feel”
Od dłuższego czasu możemy pozazdrościć Australijczykom ich muzycznej sceny. Z Australii jest też Courtney Barnett. Jej druga (samodzielna) płyta nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z artystką, która zostanie z nami na dłużej.

14:00 PRINCE „Piano & A Microphone”
W niektórych zagranicznych zestawieniach płyta Prince’a jest klasyfikowana wśród najlepszych reedycji, w innych wśród najlepszych nowych płyt 2018. Tak naprawdę nie jest ani jedną, ani drugą. Świetnie, że się ukazała.

15:00 JACK WHITE „Boarding House Reach”
Ta płyta to próba Jacka White’a wyjścia ze strefy komfortu – nagrana z nowymi muzykami, w nowych miejscach, przy użyciu nowego (niekoniecznie analogowego, jak dotąd) sprzętu, wypełniona utworami, które artysta tworzył przy pomocy innych niż dotąd metod.

16:00 ARCTIC MONKEYS „Tranquility Base Hotel & Casino”
W pierwszych słowach pierwszej piosenki Alex Turner śpiewa, że kiedyś chciał być „jednym z The Strokes”. Tak naprawdę wyprzedził swoich mistrzów już dawno temu, i to o parę długości. Arctic Monkeys to wciąż zespół, który nie zawodzi.

Piątka Michała Kwiatkowskiego:

17.00 LUBOMYR MELNYK „Fallen Trees”
Biegłość techniczna najszybszego pianisty świata wsparta zmysłem melodycznym przynosi gęsty, nacechowany romantyzmem, a zarazem przyjemny w odbiorze i to nie tylko dla miłośników klasyki, materiał.

18.00 JULIA HOLTER „Aviary”
Artystka zrezygnowała z formuły tradycyjnej piosenki na rzecz somnambulicznych ballad preparowanych brzmieniem syntezatorów, instrumentów smyczkowych sytuujących jej półtoragodzinny album na granicy kameralistyki i art popu.

19.30 YONATAN GAT „Universalists”
Sięgający do spuścizny Alana Lomaxa i Franka Zappy fascynujący kolaż awangardy, field recordingu, free jazzu, spirituals i psychodelicznych wątków.

20.00 IDLES „Joy as an Act of Resistance”
Powszechnie chwalone i bardziej zróżnicowane niż zeszłoroczny debiut okrzepłe gitarowe szaleństwo idealnie korespondujące z ironicznymi, niepozbawionymi popkulturowych odniesień tekstami o sprawach ważnych.

21.00 SONS OF KEMET „Your Queen is a Reptile”
Niezwykła instrumentalna opowieść o dziewięciu czarnoskórych kobietach snuta jazzowym wątkiem osadzonym w tradycji Karaibów i Afryki.

26 grudnia - Drugi dzień świąt - Muzyczny wehikuł czasu

12.00 Marvin Gaye „What's Going On”

13.00 Curtis Mayfield „Curtis”

14.00 Czesław Niemen „Czerwony Album”

15.00 Blood, Sweat & Tears „Child is Father to the Man”

16.00 Bob Dylan „Oh Mercy”

17.00 Joni Mitchell „Blue”

18.00 Van Morrison „Astral Weeks”

19.00 Dennis Wilson „Pacific Ocean Blue”

20.00 R.E.M. „Murmur”

21.00 Richard & Linda Thompson „I Want to See the Bright Lights Tonight”

ZAPRASZAMY w DAB+, APLIKACJACH MOBILNYCH i na radiowroclawkultura.pl

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama