Dramatyczna sytuacja Domu Pomocy Społecznej w Szczytnej

Bartosz Szarafin, jk | Utworzono: 2019-02-14 11:44 | Zmodyfikowano: 2019-02-14 11:53
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

Fundacja Zamek Leśna Skała, która jest nowym dzierżawcą, chce poddzierżawić zamek powiatowi na czas niezbędny do przeprowadzki pensjonariuszy. Oferuje też budowę nowego DPSu w Szczytnej, wraz z wyposażeniem, dzierżawą i prawem pierwokupu. Radna powiatowa Krystyna Śliwińska uważa, że niezrozumiałe jest nieprzyjęcie oferty fundacji:

Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń wyjaśnia, że nie może się zgodzić na taki układ. - To jest namawianie do łamania prawa - mówi:

- Niewykluczone jest najsmutniejsze rozwiązanie - zamknięcie DPSu i rozdzielenie niepełnosprawnych - dodaje Awiżeń:

I tak pomimo nieważnej już umowy - DPS funkcjonuje nadal. Obydwie strony konfliktu podkreślają jak ważne jest dla nich dobro pensjonariuszy - osób upośledzonych, w większości ubezwłasnowolnionych. Nie ma jednak innej placówki lub budynku, do którego można by ich przenieść. Na przetargi ogłaszane przez powiat nikt nie odpowiadał.

Powiat Kłodzki przez ostatnie lata płacił czynsz w wysokości 10 tys zł netto miesięcznie. Obecna oferta fundacji to 120 tys. zł. Powiat Kłodzki jest objęty programem naprawczym i zwyczajnie go na to nie stać. Maksymalna kwota, jaką rozważa zarząd na czas niezbędny do przeprowadzki (co najmniej 2-3 lata) to 60 tys zł. Tyle wyliczył rzeczoznawca na podstawie stawek obowiązujących w Szczytnej.

DPS funkcjonuje w Zamku na Szczytniku od lat 50. ubiegłego wieku. Od powołania instytucji powiatu do 2006 roku należał do Powiatu Kłodzkiego. Później komisja majątkowa przekazała go Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny. Powiat dzierżawił od zgromadzenia budynki zajmowane przez DPS. W 2016 roku stało się jasne, że zgromadzenie nie przedłuży umowy ważnej do końca grudnia 2018 roku. Obecnie zawarto nową, z Fundacją Zamek Leśna Skała, którą powołano by wyremontowała zamek i przystosowała go do ruchu turystycznego. Obecnie jednak, razem z DPSem, budynek stanowi twierdzę, do której dzierżawca nie jest wpuszczany. Zdaniem kierownictwa - dla dobra pensjonariuszy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Klara
2020-02-18 21:10:53
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 0
Byłam tam dzisiaj i zobaczyłam podupadający budynek, miejsce zaniedbane, niedostępne, wiejące grozą. Turyści błąkający się po otwartej przestrzeni i brak aktualnej informacji o obiekcie. I ta myśl, która towarzyszy ci podczas pobytu, że w tym miejscu żyją osoby z niepełnosprawnością. Dramat!
~olo
2020-01-09 21:45:31
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kto tam nie był to nie wie jacy tam ludzie sa
~White
2019-07-27 13:07:44
z adresu IP: (86.234.xxx.xxx)
Ocena: 0
To zgromadzenie misjonarzy jest takie pazerne ⁉️ Ciekawe kto w tym zgromadzeniu siedz przy kasie ❗️
~mar
2019-07-04 17:57:49
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -2
To samo będzie z zamkiem co zbyły składem węgla
~Dawny mieszkaniec zamku
2019-02-21 12:39:48
z adresu IP: (89.69.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dlaczego nikt, nie tylko w tej dyskusji, nie zwraca uwagi na to, że Fundacja chce wybudować nowy wygodny obiekt, przystosowany stricte dla niepełnosprawnych, natomiast władze terenowe uważają taki gest za bezprawie(sic!). Czy to jest myślenie sprawne umysłowo? Dla mnie jest to twierdzenie bezczelne, obliczone - być może na to, że wszyscy wokół to "ciemny lud" oraz wykręt po to tylko, żeby zachować obecny status quo; być może z jakiś względów wygodny nie tylko dla włodarzy gminy i powiatu. Tu potrzebne jest dziennikarstwo śledcze, jak w wypadku chociażby zakładów mięsnych i padliny-wołowiny.
~Czlowiek
2019-02-17 15:48:34
z adresu IP: (192.166.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zgromadzenie które jest właścicielem zamku powinno zmienić nazwę bo powinni bronić rodzin A w tym przypadku widać że mają gdzieś wszystkich podopiecznych którzy są rodziną. A co nasuwa się to to że Kościół stoi za obrona rodziny Ale w jakich przypadkach? Powinno skończyć się finansowanie kleru z naszych podatków
~Robert
2019-02-15 16:30:50
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zamek juz dawno powinien pełnić rolę turystycznej atrakcji !!! Skorzystałoby na tym całe miasto
~Pracownik
2019-02-14 21:57:18
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 1
My pracownicy powtarzamy poraz kolejny my nie szukamy winnych czy to starostwo komisja majątkowa czy zakon walczymy o chłopców i swoje miejsca pracy i wspólnotę którą tworzymy nie w tym rzecz żeby się na wzajem obwiniac tylko trzeba znaleźć rozwiązanie a fundacja wielki inwestor który nie posiada swojego kapitału a liczy na pieniadze unijne taczej mało wiarygodny miejsca pracy juz stworzył w szczytnej i ich nie utrzymał dla mbie mało wiarygodny
~Mama
2019-02-14 20:27:34
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 1
Boże ratuj nas, przecież nikt nas nie słucha,wszyscy u góry się kłócą,robią sibie na złość,wytykają winy a my na tym cierpimy,przecież my tym zamkiem żyjemy,nie rozdzielajcie nas z chłopakami którzy tam żyją od kilkudziesięciu lat i innego miejsca nie znają????????????
~WROClove
2019-02-14 19:28:55
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 2
Znacjonalizować. Człowiek sie liczy, do tego są to bezbronni, bezradni ludzie ktorym należy się szacunek, stabilizacja, los Ich wystarczająco doświadczył .
~Jolka
2019-02-14 19:01:57
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Program naprawczy od 10 lat starosta o tym mówi.. Ale kasę konkretną bierze
~Neftyda
2019-02-14 19:00:14
z adresu IP: (156.67.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czy aby na pewno zamek ten był własnością kościelną,zakonną czy inną duchowną???
~Zakonnik
2019-02-14 18:40:13
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komisja majątkowa dała prawo, a jednak jest coś nie tak. Szkoda, wielka tragedia dla chorych ludzi.
~Zakonnik
2019-02-14 18:37:34
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
Nie udowodniono, że ci zakonnicy mieli prawo do przejęcia majątku po jakichś tam niemieckich czy austriackich zakonnikach. Lepszy biznes niż dom niepełnosprawnych od 50 lat. Program naprawczy dla twojej wiadomości miłośniku Ziemi Kłodzkiej świadczy dobrze o powiecie, który chce szukać oszczędności. Miłosierdzie, to fikcja
~Andrzej
2019-02-14 16:12:00
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Puki PO będzie rządzić powiatem to stracony czas. To widać jak rządzili skoro objęci są planem naprawczym
~miłośniczka ziemi Kłodzki
2019-02-14 16:10:56
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 1
Często odwiedzam zamek w Szczytnej i widzę chłopcy są zadbani i mają dobrą opiekę .Mam znajomych którzy pracują tam i nie jest tak jak się mówi . Dajcie żyć tym ludziom gdzie się wychowali
~Miłośnik ziemi kłodzkiej
2019-02-14 15:35:46
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -1
Ten obiekt zagrabiono zakonowi, co było w czasach komunizmu normą. Komisja zwròciła go właściwemu właścicielowi, a nie oddała, jak przedstawiono to w tekście. Starosta miał czas, żeby sprawę załatwić, ale tego nie zrobił na zasadzie jakoś to będzie. Ponadto to obiekt, który nie spełnia do końca wymogów by pełnić funkcję domu pomocy społecznej. Niech starosta nie udaje Greka
~Marta
2019-02-14 15:35:23
z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Ocena: -1
Zamek jest własnością zakonników i mogą oni z nim robić co chcą. Tak jak każdy z nas ze swoją własnością. Komisja majątkowa nie przekazała zamku zakonnikom, tylko go zwróciła prawowitym właścicielom. w latach 50 zakonnicy zostali wygnani i pozbawieni swojej własności. Szkoda że o tym nikt nie wspomina....
~Złośnik
2019-02-14 13:17:52
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 2
I znowu miłujący bliźniego katolicy w akcji. Nie sieją , nie orzą i wszystko im się należy. Czy w historii ktoś zna taki precedens,że zakonnicy budowali zamki? Klasztory-tak, ale zamki?
~Wrocławianka
2019-02-14 12:13:08
z adresu IP: (212.106.xxx.xxx)
Ocena: 1
Bo gdzie tu sprawiedliwośc tym księzom ciągle malo choć ślubują ubustwo. Pociągnąc do odpowiedzialności tego kto przekazał ksiezą.rekompensata dla chorych
~Leszek
2019-02-14 12:10:15
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 3
Przejąć fundację , miała służyć tym ludziom a nie na nich zarabiać..