Ciepło, cieplej, gorąco! Odwiert geotermalny w Lądku-Zdroju na finiszu

Bartosz Szarafin, BT | Utworzono: 2019-02-26 06:34 | Zmodyfikowano: 2019-02-26 06:39
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

Mnóstwo zużytych narzędzi, praca w trudnych warunkach przez całą dobę, 5 miesięcy na dwie zmiany po 12 godzin. Wszystko po to, by wywiercić otwór i dostać się do gorącej wody 2,5 km pod ziemią, a przy okazji zbadać budowę Sudetów. To niemal koniec pierwszego etapu prac wiertniczych w Lądku-Zdroju.

- Do zakładanej głębokości 2500 metrów pozostały ostatnie metry - wyjaśnia kierownik wiertni Andrzej Bierczyński:

- Po zakończeniu wiercenia kończy się część techniczna, a zaczyna się część badawcza - o szczegółach kolejnego etapu prac opowiada burmistrz Lądka-Zdroju - Roman Kaczmarczyk:

Badania mogą potrwać kolejne 3 miesiące. Wiele wskazuje bowiem na to, że odwiercone źródło to również wody lecznicze co najmniej bardzo zbliżone składem do tych od lat znanych w uzdrowisku. Wydajność szacuje się na 40 do 60 m³/h. Jeśli wyniki będą pozytywne, to gorące źródła zasilą baseny, podgrzeją wodę użytkową, szklarnie, a nawet pomogą odśnieżać chodniki i drogi. Dotację pozyskano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wiercenie otworu LZT-1 w Lądku-Zdroju rozpoczęło się oficjalnie 26 września 2018 roku. Dla gminy to szansa na dostęp do źródła darmowej energii, a co za tym idzie - nowe tchnienie dla kurortu.

Zadanie podzielono na dwie części. Pierwsza to odwiert za 18,5 mln zł. Druga to nadzór geologiczny i górniczy o wartości 344 tys zł. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Negatywny wpływ!!
2019-12-14 15:52:49
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 8
Negatywny wpływ odwiertu na wody uzdrowiska!!!!!
~Czy są wyniki badań?
2019-09-19 14:31:45
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 20
Ma ktoś informację na temat oficjalnych wyników badań. Mamy drugą połowę września i cisza w temacie. Od zakończenia odwiertu mija 7 miesiąc!!! Co dalej?
~A co z podatkiem VAT?
2019-04-18 21:28:36
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 15
Czy to prawda, że Gmina Lądek-Zdrój musi zapłacić podatek VAT od inwestycji? Jeśli to prawda, to dlaczego burmistrz Kaczmarczyk informował w Debatach Lądeckich, że Gmina nie musi dopłacać nawet 1zł. Do inwestycji? Czy ktoś ma konkretną wiedzę w tym temacie? A może to tylko plotki? Proszę o obiektywne informacje
~ gorąco,cieplej,ciepło
2019-03-12 19:10:49
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 37
Chyba zakończyliśmy na stopniowaniu CIEPŁO....powrót do przeszłości... ., ale obecnie niczego nie można się dowiedzieć.... Były peany.... Sukcesy itp. A wystarczyło odrobinę pokory..... Ojojoj... Czekamy na wyniki badań i tak należało od początku postępować, a nie rozpisywać się o sensacjach itp.
~Jaka temp. na finiszu???
2019-02-27 20:20:24
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 54
Jaka jest temperatura wypływu na finiszu? Może ktoś wie??? Bo brak tej jakże istotnej infirmacji. Wcześniej co chwilę informowano o temperaturze....zakończono informacje na ok 43 stopniach.
~Lądczanka
2019-02-27 07:51:23
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 59
Jedna wielka PORAŻKA! Przecież dowiercono się do warstwy wód, z których pozyskuje się obecnie wody lecznicze i to głównie dzięki samowypływom, bez przewiercenia się przez tyle warstw skał! No ale przecież PAN BURMISTRZ musi odtrąbić "sukces"? Po co tyle szumu jeśli nie ma wyników PRAC BADAWCZYCH, a przecież te są tu najistotniejsze! Skład wody, analiza ekonomiczną ceny pozyskania wody, wpływ na istniejące źródła to są najważniejsze aspekty tych badań!!!
~Porażka
2019-02-26 22:57:08
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 46
Co z tego że wiercą jak przez Lądek nie można przejechać. Takiego mamy burmistrza...
~Obiektywnie
2019-02-26 15:18:37
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 23
Na razie spokojnie poczekajmy i po badaniach oceńmy..... Nie rozumiem tych pochopnych wniosków..obyśmy się nie obudzili w szarej rzeczywistości. Życzę sukcesów
~Sukulent
2019-02-26 11:20:08
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 3
Na środkowym zdjęciu widać piękną kolekcję kaktusów. A na poważnie: to chyba są głowice wiertnicze. Dobrym dziennikarskim obyczajem jest podpisywanie zdjęć.
~Jadwiga dzida
2019-02-26 10:06:27
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -62
Wielkie uznanie dla.burmistrza Ladka Zdroju za to że doprowadził do tego. Tak dalej panie Burmistrzu.
~dziecko we mgle
2019-02-26 10:00:06
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -3
Brawo,wyrazy uznania dla całej ekipy wiertniczej!Lądek awansuje niesamowicie w rankingu uzdrowisk polskich.Można mieć pewność że koszty się zwrócą,nie wspominaj ac o zyskach.