XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny

materiały prasowe, jk | Utworzono: 2019-03-25 14:39
XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Motywem przewodnim zjazdu jest hasło: „Ja, My, Oni? Podmiotowość, tożsamość, przynależność”. Jego uniwersalna formuła ma stanowić przyczynek do refleksji nad położeniem w ramach wspólnoty, w strukturze podziałów społecznych, w procesach o lokalnym i globalnym charakterze, w życiu politycznym, w konsumpcji i w preferencjach dla wybranych wartości. Wokół podmiotowości, tożsamości i przynależności toczą się dziś najbardziej zażarte spory, poczynając od praktyk żywieniowych definiujących style życia, poprzez dylematy związane z migracjami ludności, nierównościami społecznymi, rolami płciowymi, na globalizacji czy wielokulturowości kończąc. Te a także wiele innych zagadnień będzie tematem obrad, wykładów, warsztatów oraz mniej formalnych spotkań polskich socjologów, ze wszystkich ośrodków akademickich oraz przedstawicieli światowej nauki. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Margaret Archer, wybitna socjolożka z Wielkiej Brytanii, podejmująca w swoich pracach kwestie wzajemnego oddziaływania struktury i sprawstwa, procesów zmiany społecznej (tzw. morfogenezy), refleksyjności a także ogólnie rozumianego człowieczeństwa. 

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, zaś w Komitecie Honorowym, obok przedstawicieli władz Uniwersytetu Wrocławskiego (JM rektora prof. Adama Jezierskiego i dziekana WNS – prof. Roberta Wiszniowskiego), zasiedli Marszałek Województwa Dolnośląskiego — Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski — Paweł Hreniak, Prezydent Miasta Wrocławia — Jacek Sutryk, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego — prof. Krzysztof Konecki oraz Dyrektor Narodowego Centrum Kultury - dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW.

Podczas 4 dni zjazdu i spotkań odbywających się na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, będziemy świadkami debat nad tak różnorodnymi tematami, jak: współczesne miasto i jego funkcje, moralne znaczenie pieniędzy, moda i ubiór, współczesne style życia, religia i władza, bliskie związki czy też sport, czas wolny i sztuka (a także wiele innych). Nie zabraknie nawiązań historycznych: zarówno tych dotyczących roli socjologii i socjologów w budowaniu instytucji niepodległego państwa po I wojnie światowej jak i tych bardziej współczesnych a związanych z poprzednim wrocławskim Zjazdem Socjologicznym z 1988 r. Jak dziś po przeszło 30 latach od ostatniego spotkania we Wrocławiu oraz po przełomie ustrojowym, prezentuje się polska socjologia i socjologowie, jak zmieniła się ich rola i status oraz jakie wyzwania mają przed sobą w zmieniającym się i płynnym społeczeństwie?

W Zjeździe weźmie udział ponad tysiąc osób, głównie naukowców, badaczy, studentów reprezentujących różne subdyscypliny socjologii oraz nauki pokrewne, ale także praktyków, animatorów kultury, działaczy społecznych, przedsiębiorców, polityków itp. Jednocześnie, zamierzeniem organizatorów jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców, stąd rozliczne warsztaty i imprezy towarzyszące skierowane do zwykłych mieszkańców, osób zainteresowanych sprawami publicznymi, kulturą i życiem społecznym.

Więcej informacji o Zjeździe, można znaleźć tutaj oraz w mediach społecznościowych. 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.