Strawiński, Wieniawski, Kakhidze. Koncert na 100 lat polsko-gruzińskiej dyplomacji

mat. prasowe | Utworzono: 2019-05-25 14:41 | Zmodyfikowano: 2019-05-27 14:41
A|A|A

Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi wystąpi we Wrocławiu, archiwum OKIS

Wykonawcy:
Vakhtang Kakhidze – dyrygent
Anna Tchania – skrzypce
Tbilisi Symphony Orchestra

Program:
I. Strawiński Ognisty ptak – suita baletowa (wersja 1919)
H. Wieniawski II Koncert Skrzypcowy d-moll op. 22
***
V. Kakhidze Amazones – suita baletowa
Sevda temat liryczny z filmu Russian Traingle

Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi została założona w roku 1993 roku przez gruzińskiego dyrygenta Djansug Kakhidze. Od 2002 roku dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest jego syn, kompozytor, dyrygent i pianista Vakhtang Kakhidze. Orkiestra odbyła trasy koncertowe we Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Turcji, Niemczech, Włoszech, Izraelu i Rosji. Miała też występy w takich salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel i Teatr de Champs Elyssee w Paryżu, Symphony Hall w Bazylei, Jahrhunderthalle we Frankfurcie, Sala Koncertowa Verdi w Mediolanie, Akademia Muzyczna Santa Cecilia Nowa Sala Symfoniczna w Rzymie, Jerozolima Filharmonia, Sala Kongresowa w Ankarze, Big Hall of Moscow Conservatory, Symphony Hall of St. Petersburg Philharmonic. Orkiestra występowała również m.in. z Michelem Legrandem, Janem Garbarkiem, Dee Dee Bridgewater, grupami The Manhattan Transfer, Take 6. Nagrała ponad 150 utworów muzycznych, także hymn narodowy Gruzji.

Vakhtang Kakhidze jest również kompozytorem, autorem muzyki do ponad 60 spektakli teatralnych, ścieżek dźwiękowych do 20 filmów, kompozycji jazzowych i piosenek pop.

Anna Tchania urodziła się w 2002 r. w Tbilisi. Obecnie studiuje w szkole muzycznej Z. Paliashvili dla uzdolnionych dzieci w klasie prof. N. Zhvanii, jest laureatką lokalnych i międzynarodowych konkursów, takich jak: „Gwiazdy przyszłości”, „Młodzi muzycy”, „Dziadek do orzechów”, „Akademia sztuki”, „Międzynarodowy konkurs skrzypcowy w Kloster Schontal”. Skrzypaczka brała udział w festiwalach w Niemczech, Armenii, Włoszech, Gruzji. Jest stypendystką Międzynarodowej Akademii Muzyki w Liechtensteinie, gdzie uczestniczy w mistrzowskich kursach skrzypiec prof. Anny Chumachenko.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama