XXIII Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale

materiały prasowe, jk | Utworzono: 2019-06-24 15:28 | Zmodyfikowano: 2019-06-24 15:30
XXIII Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

XXIII Festiwal Muzyki Kameralnej
Wieczory w Arsenale
28 czerwca-7 lipca 2019 r.
Informacja o koncertach

28 czerwca 2019 – piątek
Wolfgang Amadeus Mozart
Nasz festiwal rozpoczyna się od wysokiego C! Inauguracyjny koncert XXIII Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” upłynie pod znakiem twórczości Wolfganga Amadeusa Mozarta, jednego z największych kompozytorów w historii muzyki. Jego dzieła stały się symbolem doskonałości w sztuce, podobnie jak obrazy Rafaela, dramaty Szekspira czy rzeźby Michała Anioła. W urozmaiconym programie koncertu znalazły się zarówno utwory orkiestrowe (dwie wczesne symfonie), jak też kompozycje wokalno-instrumentalne, reprezentowane przez dzieła religijne. Usłyszymy m.in. sławne „Exsultate, jubilate” oraz fragmenty najbardziej znanych mszy Mozarta. Sopranowych partii wokalnych podjęła się młoda utalentowana śpiewaczka Sylwia Gorajek. Towarzyszy jej Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy.

30 czerwca 2019 – niedziela
Nastrojowa kameralistyka
„Wieczór” z młodym, ale uznanym już polskim zespołem Penderecki Piano Trio. Grupa współtworzona przez trzech instrumentalistów: Konrad Skolarski gra na fortepianie, Jarosław Nadrzycki na skrzypcach, Karol Marianowski jest wiolonczelistą. Penderecki Piano Trio ma zaszczyt nosić imię swojego mentora – Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz człowieka, którego wkład w kulturę polską oraz dzieje muzyki XX wieku są nie do przecenienia. Tym razem jednak zespół usłyszymy w repertuarze klasycznym i romantycznym. Nie zabraknie w programie takich muzycznych przebojów, jak poruszająca nostalgią „Wokaliza” Sergiusza Rachmaninowa, rozsławiona w świecie dziesiątkami najróżniejszych aranżacji, w tym kameralnych i na orkiestrę. Ponadto artyści zaprezentują tria fortepianowe Haydna (Trio „Cygańskie”), Debussy’ego i Rachmaninowa (Trio elegijne g-moll).

1 lipca 2019 – poniedziałek
Muzyczna podróż do Lizbony: Wieczór fado
„Fado” to znaczy dosłownie los, przeznaczenie. Fado to dla milionów fanów z całego świata niezwykły rodzaj nastrojowej, melancholijnej pieśni portugalskiej, której udokumentowane tradycje sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Pieśni fado, śpiewane z nieodłącznymi gitarami, rodziły się dawno temu w portowych miastach Portugalii. Wpisane są dzisiaj na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. To muzyczny symbol Portugalii. Zapraszamy na koncert, którego gwiazdą będzie Telmo Pires, jeden z najlepszych wykonawców fado, również kompozytor i autor tekstów. Z wielkim powodzeniem łączy tradycje gatunku ze współczesnością. Artyście towarzyszy zespół.

3 lipca 2019 – środa
„Wieczór” pełen poezji: kwartet, kwintet, sekstet
„Wieczór” pełen poezji, wyrażonej wyłącznie dźwiękami: romantyczna, nastrojowa kameralistyka mistrzów XIX wieku. Również hołd „Wieczorów w Arsenale” dla Stanisława Moniuszki, ojca narodowej opery polskiej, kompozytora urodzonego dokładnie dwieście lat temu. Usłyszymy jego bardzo rzadko wykonywany młodzieńczy I Kwartet smyczkowy d-moll. Ponadto wytrawni instrumentaliści – soliści z Orkiestry Kameralnej Wratislavia zagrają dla Państwa dwa arcydzieła Brahmsa: II Kwintet smyczkowy i II Sekstet smyczkowy.

5 lipca 2019 – piątek
Koncerty Haydna i muzyka filmowa
„Wieczór” z wieloma atrakcjami w programie, kalejdoskopowo zmienny w stylach i muzycznych nastrojach. Od czego zacząć? Może od prawykonania „Emotions in Motion” Rodrigo Floresa Lópeza, uznanego meksykańskiego kompozytora muzyki filmowej. Jest to utwór zadedykowany Orkiestrze Kameralnej Wratislavia, która zagra go dla Państwa pod kierunkiem Jana Staniendy. Ciekawie zapowiada się również „Suita filmowa”, zaaranżowana przez Jacka Zameckiego, złożona z kompozycji Wojciecha Kilara, Stanisława Radwana, Andrzeja Korzyńskiego i Pawła Mykietyna – wspólnym mianownikiem jest w tym przypadku muzyka do filmów Andrzeja Wajdy. Ponadto „Wieczory w Arsenale” promują utalentowaną młodzież. Usłyszymy 11-letniego Fryderyka Midora, laureata 30 konkursów wiolonczelowych w Polsce, Czechach, Chorwacji, Niemczech i Słowacji (Koncert wiolonczelowy C-dur Haydna). Wystąpi także niespełna 17-letni skrzypek Marcel Groblewski, również mogący się poszczycić imponującym dorobkiem konkursowym (Koncert skrzypcowy C-dur Haydna).

6 lipca 2019 – sobota
Przedwojenny polski jazz
„Wieczór” z rewelacyjnym, jedynym w swoim rodzaju zespołem Jazz Band Młynarski-Masecki. Jan Młynarski, perkusista, kompozytor, piosenkarz i multiinstrumentalista, znany jest ze swojej miłości do dawnych piosenek, a zwłaszcza do przedwojennych warszawskich szlagierów. Potrafi je atrakcyjnie zaprezentować współczesnemu słuchaczowi, są one zresztą często lepsze od piosenek pisanych dzisiaj. Marcin Masecki, drugi filar zespołu, to jeden z najbardziej się wyróżniających pianistów polskich swego pokolenia. W programie zatytułowanym „Przedwojenny polski jazz” Młynarski śpiewa i gra na bandżoli, Masecki gra na pianinie, jest aranżerem i kierownikiem muzycznym. Usłyszymy takie przeboje, jak „Mr Brown”, „Abduł Bey”, „Mała Miss”, „New York Baby” i „Noc w Wielkim Mieście”.

7 lipca 2019 – niedziela
Telemann, Bach i… Vivaldi!!
Finał „Wieczorów w Arsenale” z barokowym przepychem! W programie tak lubiany przez naszą Publiczność Antonio Vivaldi i wybór jego koncertów skrzypcowych. Zabrzmi m.in. Koncert e-moll na czworo skrzypiec i orkiestrę. Ale to nie wszystkie atrakcje repertuarowe. Usłyszą Państwo również Suitę orkiestrową a-moll Telemanna oraz genialny Koncert d-moll na dwoje skrzypiec Bacha, tym razem w wersji na skrzypce i wiolonczelę. Wykonawcami będą soliści, współtworzący Orkiestrę Kameralną Wratislavia, która jest od lat gospodarzem naszego Festiwalu. W roli skrzypka i dyrygenta jak zwykle Jan Stanienda, dyrektor artystyczny „Wieczorów w Arsenale”.

Reklama
Zdjęcia
XXIII Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale - 4

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.