Tadeusz Krzakowski wydał dyspozycję: Słynne Zakaczawie ma od teraz być Kartuzami

Andrzej Andrzejewski, jk | Utworzono: 2019-07-08 10:12 | Zmodyfikowano: 2019-07-08 10:40
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Kilka dni temu prezydent nawiązał do tego w rozmowie z naszym reporterem:

Zakaczawie to nazwa geograficzna terenu zlokalizowanego po prawej stronie rzeki Kaczawy. 20 lat temu historię dzielnicy rozsławił wielokrotnie nagradzany spektakl i ekranizacja "Ballady o Zakaczawiu". 

- Około 10 milionów Polaków zna historię tego miejsca z ekranizacji naszego widowiska. Zakaczawie było jest i będzie. Już wielu ludziom wydawało się, że potrafią zawrócić bieg historii i zmieniać te nazwy. To się nie udawało. Na przykład chodzi o Stalinogród i Katowice, ale chodzi też o to, że mit o mieście, legenda miasta jest silniejsza niż jakiekolwiek zarządzenia urzędnicze - wyjaśnia Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru. 

Od kilku lat Unia Europejska współfinansuje rewitalizację - nie Kartuz - ale właśnie Zakaczawia.

 
Prezydent Tadeusz Krzakowski uważa, że o dzielnicy za rzeką Kaczawą należy mówić "Kartuzy", bo w XVI
wieku działał tam zakon kartuzów. Co na to mieszkańcy prawobrzeżnej Legnicy?

W ostatnich latach na Zakaczawiu rozpoczęły się pierwsze remonty ulic, kilku budynków, pojawiły się place zabaw. Jednak w sercu dzielnicy do dziś bez większych problemów można znaleźć puste mieszkania, z których - ze względu na fatalny stan - nikt nie chce mieszkać.

Kilka lat temu Zakaczawie zostało uznane przez niezależną firmę za najbardziej zaniedbany legnicki rejon. Wielu mieszkańców dzielnicy już zapowiedziało, że nie dostosuje się do sugestii prezydenta - nawet gdyby w obronie nazwy Zakaczawie musieli pojawić się przed ratuszem z transparentami.

ZOBACZ TEŻ: Legnica ma swoją aleję spacerową [FOTO]

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Gublon
2019-07-11 21:04:51
z adresu IP: (217.96.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jest Zaolzie, Zadnieprze itd. to co szkodzi nazwa Zakaczawie
~edukacja
2019-07-08 17:47:52
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 3
Żadna nowina w Polsce. Bo w Polsce śląska jest Częstochowa, a stolica Śląska - Wrocław - jest tylko dolnośląski. Kiedy w końcu ta Buzkowa deforma z 1999 r. zostanie zmieciona z powierzchni ziemi? Na razie się nie zapowiada, bo ponoć premier Morawiecki, były wrocławianin, ma startować z Górnego Śląska. Ale zapewne nie będzie mówić, że startuje z GŚ, tylko po prostu ze Śląska... i taki to mamy w Polsce galimatias. Ja się tylko pytam kiedy w końcu kibice Śląska zaczną na poważnie traktować hasło " Wrocław - stolica Śląska"? Macie problemy z edukacją?
~ktoś
2019-07-08 15:42:17
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: 6
Krzakowski nie szuka dziury w całym, a temat nie jest nowy. Nakręcał to swego czasu pan, który zrobił doktorat opisując żywoty księży, zafascynowany klasztorem Kartuzów. Pan doktor od księży i zakonników jest w mieście niejeden, a tajemnicą Poliszynela jest, że panu Krzakowskiemu z partią rządzącą bardzo po drodze. Życzenie miłośnika kleru stało się rozkazem dla gawiedzi.
~Joaśka
2019-07-08 15:30:58
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 10
Ludzie sami wg własnej woli i tak będą nazwy używać. Takimi badziejstwami się zajmuje tenże włodarz. A gdzie jest mieszkalnictwo dla osób niepełnosprawnych pytam się. Już ta Legnica całkiem na psy schodzi. Nowe nowoczesne budynki budują deweloperzy bez wind, z barierami. Skoro aktywizujecie kulawych, to gdzie reszta. Szukałam i nie znalazłam. Urzędniczki ciągle tłumaczą, że miasto nie ma. Nie ma, ale zainteresowania. Nie ma i nie chce chcieć. Patrzą się tylko na siebie, a resztę mają .......Niech się w końcu ten włodarzyć zainteresuje bo temat JEST, a nie go nie ma, a nie jakieś tan nakazy. Tfu.
~mrówka faraonka
2019-07-08 15:24:08
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: 13
Opalonemu odbiło. Przybysze w 1945 r. po wyrzuceniu z centrum "na drugą stronę Kaczawy" nazwali całą lewobrzeżną Legnicę Zakaczawiem. Nazwa po latach utarła się dla obszaru od II Armii po Dmowskiego. Faraon zamiast się cieszyć z lokalnej tożsamości słucha nie wiadomo kogo i mówi legniczanom, jak mają mówić, myśleć. Co następne? Precz z butnym i gnuśnym prezydentem o mentalności pana na folwarku.
~Anna
2019-07-08 15:19:52
z adresu IP: (141.0.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zamiast zmieniać nazwę zmień nieudaczniku wygląd
~Łukasz
2019-07-08 13:50:55
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: 13
Krzakowski prawdopodobnie odkleił się kompletnie, może za długo już siedzi w ratuszu i szuka dziury w... Proponuje mu, żeby zmienił jeszcze nazwę Legnica - też ma kiepskie konotacje... może też zmienić swoje nazwisko.
~Roksana
2019-07-08 11:51:40
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 9
Zgadzam sie , miasto wyglada strasznie dla osob spoza, same ruiny z ktorych sypie sie tynk ,zero atrakcji.
~Ewelina
2019-07-08 11:48:40
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 12
A moze tak Pan Prezydent zamiast szukac dziury w calym to by sie zajął tym miastem, 7lat mieszkalam poza krajem,wróciłam do Legnicy i czuje sie jak w domu a wiecie dlaczego? Bo nic sie nie zmienilo,obskorne budynki, ulica piastowska ,senatorska i wiele wiele innych wrecz wola o pomoc, trawy przesuszone w ktorych nie widac psow ani dzieci, zamiast tego pelno doniczek i spryskiwacze na rondach ktore leja wode na ulice a co za tym idzie sa niebezpieczne dla kierowcow, bylam ostatnio w Szczecinie piekne miasto ktore ciagle sie rozwija , na co idzie ten caly budzet miasta na te doniczki???!!! Zadnych zmian ,wszystko szare stare i obskorne ,az wstyd kogos zaprosic.