Wyścig Dookoła Mazowsza. Kolarze dolnośląskich grup na podium

, PAP | Utworzono: 2019-07-26 06:22 | Zmodyfikowano: 2019-07-26 06:23

Blikra, zwycięzca środowego prologu, umocnił się dzięki bonifikacie na pozycji lidera wyścigu i wyprzedza o dziewięć sekund Aniołowskiego. 22-letni Norweg prowadzi również w klasyfikacji młodzieżowej.

Czwartkowy etap potwierdził słowa Blikry, który po zwycięskim prologu przyznał, że nie uważa się za dobrego czasowca i specjalizuje się w sprintach. Na mecie w Teresinie wyprzedził o długość roweru będącego w dobrej formie Aniołkowskiego i jednego z najszybszych polskich kolarzy – Stępniaka.

Etap prowadzący pętlami wokół Teresina (168 km) rozgrywany był w bardzo szybkim tempie, sięgającym 45 km/godz. Niemal od startu następowały próby rozerwania 130-osobowego peletonu. Udało się to na trzeciej z ośmiu rund dziewiątce kolarzy, wśród których byli m.in. doświadczony Marek Rutkiewicz i mistrz Czech Frantisek Sisr. Grupka ta uzyskała blisko dwuminutową przewagę, ale zacięta pogoń peletonu, prowadzonego przez zawodników ekipy Hurom, doprowadziła do połączenia grup.

Kontrataku spróbował raz jeszcze Rutkiewicz uciekając wraz z Estończykiem Slimem Kiskonenem (Cycling Tartu). Prowadząca dwójka została jednak doścignięta na ostatniej z 20-kilometrowych rund i o zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy. Kiskonen, który wygrał dwa lotne finisze, na pocieszenie zyskał koszulkę najaktywniejszego, a Rutkiewicz – supersprintera.

Drugi na mecie Aniołkowski przyznał szczerze, że Norweg był od niego po prostu szybszy. „To było widać na kresce, był o długość roweru lepszy. Jestem naprawdę w dobrej dyspozycji, nie boję się rywalizacji na finiszu i starałem się walczyć o zwycięstwo. Pomogli mi mocno koledzy, wyprowadzając na dobrą pozycję. Staraliśmy się kontrolować wyścig. W pierwszej ucieczce był nasz kolega z ekipy, więc nie goniliśmy mocno. Kontra Marka Rutkiewicza miała niewielkie szanse – było ich tylko dwóch i trudno było im utrzymać minutową przewagę przez 50 kilometrów” - podsumował czwartkowy etap najszybszy z Polaków.

Drugi etap, wokół Grodziska Mazowieckiego, prowadzi również rundami wokół miasta i ma 166 km. Wyścig zakończy się w sobotę w Kozienicach.

Wyniki pierwszego etapu (wokół Teresina, 168 km):

1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus) 3:47.30
2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)
3. Grzegorz Stępiak (Wibatech Merx)
4. Paweł Franczak (Regiom Lubelski)
5. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu)
6. Frantisek Sisr (Czechy/Elkov-Author) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus) 3:50.02
2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development) strata 9 s
3. Damian Papierski (CCC Development) 11
4. Adrian Kurek (Hurom BDC Development) 12
5. Patryk Stosz (CCC Development) 13
6. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx) 1.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.