Pracownicy pogotowia opublikowali zdjęcia z wypadku, w którym zginęło 5 osób. Sprawę bada prokuratura

Andrzej Andrzejewski, jk | Utworzono: 2019-09-13 09:04 | Zmodyfikowano: 2019-09-13 09:57
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne; fot. pixabay

Sporo zamieszania wywołała seria fotografii z wypadku, w którym zginęło pięć osób. Część internatów uznało, że ujęcia z ofiarami są niestosowne. Prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające, ale jedynie w kwestii detali rozbitych wraków. Zdaniem śledczych publikacja takich ujęć może skomplikować śledztwo przeciwko sprawcom tragedii. 

Sebastian Woźniak, zastępca prokuratora Rejonowego w Bolesławcu: - Chodzi m.in. o sprężynę zawieszenia, koło, zbliżenie z rozerwanym systemem hamulcowym. Te zdjęcia nigdy nie powinny zostać upublicznione. Wzbudziło nasze wątpliwości, czy pogotowie ratunkowe działało zgodnie z przepisami. Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej wykonywali te zdjęcia i dokonali publikacji?

Michał Nowakowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, który sprawuje nadzór nad pogotowiem, zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt. - Podczas tego wypadku było wykonywanych wiele zdjęć - pewnie także przez podróżujących tamtędy kierowców. Wiele zdjęć znajdowało się na wszystkich portalach informacyjnych. Nie będę teraz oceniał zachowania ratowników, natomiast na pewno razem z prokuraturą będziemy wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia - mówi Nowakowski.

Joanna Bronowicka, dyrektorka legnickiego pogotowia ratunkowego do zakończenia działań prokuratora nie chce komentować sprawy. Z internetowego profilu stacji zniknęła część zdjęć z wypadku - głównie te, które przedstawiały niekompletnie ubrane ofiary w czasie reanimacji.

Nieoficjalnie pracownicy stacji podkreślają, że od wielu lat przedstawiają w internecie zdjęcia wypadków - po to, by przestrzec kierowców przed brawurą.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~stan
2019-09-21 21:18:05
z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Ocena: 10
Bzdurami sie teraz bedzie prokuratura zajmować i badać czy miał prawo fotografować czy nie miał prawa a powazne sprawy leża . I to jest obraz polskiego wymiaru niesprawiedliwości. Dziadostwo i nic wiecej
~Jan
2019-09-18 16:49:25
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: -14
Informacja jest w cenie. Czy za dobre zdjęcie z wypadku media mogą płacić? Znana jest sprawa pracowników pogotowia, którzy sprzedawali informacje o zgonach zakładom pogrzebowym. Pracownik pogotowia nie powinien robić zdjęć z akcji reanimacyjnej. Jeśli chce wpływać na bezpieczeństwo na drogach, niech się zatrudni w Policji.
~no nie
2019-09-17 17:19:16
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 2
Szanowny sędzio to są dowody w sprawie i tak te zdjęcia należy potraktować i skonfrontować z opinią biegłego, to ma wykonać Sąd , dlatego jest nie zawisły w ocenie faktów i zdarzeń a nie tylko biegły.
~Luk
2019-09-17 13:05:24
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 26
Podstawa prawna art 54 konstytucji 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Oraz ustawa o prawach autorskich art 82. Pkt 2.
~dziecko we mgle
2019-09-17 09:56:16
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 3
nadmiar gorliwości gorszy od faszyzmu!czy ci panowie sedziowie nie mają co innego do dzialania?Zostawcie ratowników w spokoju,nie życzę Wam kontaktu z nimi na drodze!
~Tu i teraz
2019-09-16 11:00:45
z adresu IP: (83.3.xxx.xxx)
Ocena: 50
W jaki sposób detale rozbitego auta (nie rozbitych wraków? Ile ich było?) uwiecznione na zdjęciach mogą skomplikować śledztwo? Jakiś żart...farsa. Moim, skromnym zdaniem, mogą nawet pomóc. Być może sami pracownicy prokuratury mogli coś przeoczyć...a tu...pach, mają zdjęcia z innej perspektywy i z innego ujęcia. One mogą tylko pomóc a nie zaszkodzić. Ciekawe kto i dlaczego szuka niezdrowej sensacji? A inne zdjęcia - działają na wyobraźnie, powinny działać...do czego prowadzi brawura, być może zły stan techniczny samochodów. I pewnie powtórzę to za innymi komentatorami - bez przesady...Państwo Prokuratorzy...nie dajmy się zwariować, zajmijmy się ważniejszymi tematami, sprawami...dajmy Ratownikom pracować i robić to co umieją najlepiej...ratować nasze zdrowie i życie.
~Saba
2019-09-14 14:01:27
z adresu IP: (93.176.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pewnie , każdy może moze stać podczas wypadku foty robić, pisać idiotyczne komentarze Nie hestem za publikowaniu zdjęć w czasie resuscytacji , ujawniając ludzkie sylwetki, ale miazga samochodów ..., dlaczego nie!!!???
~Ludzie gdzie wasza empati
2019-09-14 11:47:47
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -39
A co tam, następnym razem pierd*lne se fote uciętej nogi. Pokażę starej przy śniadaniu jaki miałem ciężki dyżur. Albo pochwalę się kumplowi na imprezie przy papierówki.
~Ala
2019-09-14 11:37:38
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -47
Nie wyobrażam sobie żeby jakiś jebniety ratol cykal zdjęcia z wypadku kogoś z mojej rodziny. Ratownicy mają ratować a nie pstrykać foty. Osoby które robią te zdjęcia, jakbyście się czuli gdyby ktoś jakas obca osoba trzymała w telefonie zdjęcie twojej pokiereszowanej, rozerwanej przez wypadek żony/córki/matki. Albo nogę, fragment ciała?
~Rat
2019-09-14 07:55:37
z adresu IP: (213.76.xxx.xxx)
Ocena: 1
My Ratownicy Medyczni nie powinniśmy robić zdjęć z akcji ratowniczych, jest nas stanowczo za mało. Zostawmy fotki strażakom, jest ich przy akcjach za dużo niech sobie fotografują.
~XXX
2019-09-14 03:44:51
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 20
Ratownicy nikomu zlego nie zrobili.. Pewnie ma mysli mieli to zeby bardziej uswiadomic ludzi ... ktorzy coraz bardziej maja wszystko gdzies i mysla ze za nie smiertelni ... zdjecie ktore sie pokazly mialy byc przestroga i przemysleniem dla kierowcow i innych uzytkownikow drogi...
~Fred
2019-09-13 21:45:47
z adresu IP: (185.46.xxx.xxx)
Ocena: 10
Prokuratura niech sie zajmie przestepstwem hejtu w ministerstwie, a nie nieszkodliwymi zdjeciami pojazdu z wypadku. Te zdjecia dzialaja prewencyjnie.
~pacjent
2019-09-13 20:27:03
z adresu IP: (185.135.xxx.xxx)
Ocena: -3
Artykuł 11 pkt 9. ppkt.3 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym: Ratownik medyczny jest obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej.
~Hmmm
2019-09-13 19:33:17
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -24
Szkoda że nie pokazali agonii tych osób było by ciekawiej..... Np masaz serca ujęcie na twarz poszkodowanego i krzątających się ratowników a potem znowu na twarz konającego jak przewraca gałkami ocznymi i wesoły głos komentującego.... Dobra dobra tracimy go.... Ok mamy to! To byłby hit. Teraz niech się każdy zastanowi czy chciałby być sam fotografowany w ich sytuacji.
~Ratownik
2019-09-13 18:00:42
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 21
Generalnie uważam że powinny być zdjęcia żeby ustrzec przed takimi sprawami bo ludzie zapamiętają wzrokowy niestety. Ale w przypadku jakiś problemów i akcji prokuratury to ciężko powiedzieć . Ja osobiście robię fotki jak tylko czas pozwala ale to dla pokazania lekarzom mechanizm urazu i w jakim stopniu zniszczenia mogły powodować obrażenia osób. Niekiedy osoba trafia z tylko potluczeniami a mechanicznie pojazd 20 razy koziolkował i jest płaski jak krawężnik. Dziś pojazdy są co raz bezpieczniejsze i nie jak kiedyś sztywne bez stref zgniotu jak syrena czy Fiat 125 lub 126P. Pozdrawiam
~Grzegorz
2019-09-13 17:21:34
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 15
Oooo grubsza sprawa dla kogoś zdjęcia są niewygodne.Hmm
~Obiektywny
2019-09-13 17:07:58
z adresu IP: (81.161.xxx.xxx)
Ocena: -6
Moim zdaniem praca ratownika medycznego stoi w kolizji z zajęciem fotoreportera.
~Realista
2019-09-13 12:14:31
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: -2
Prywatnie może sobie robić zdjęcia, ale jeśli pracuje w szpitalu publicznym ma robić tylko to na co zezwala mu prawo. A prawo nic nie mówi o tym, żeby ratownik medyczny w czasie pracy mógł robić zdjęcia wypadków drogowych w celu upublicznienia. To samo dotyczy przedstawicieli innych służb jak Straż Pożarna czy Policja. Pomyślcie sami, wezwiecie pogotowie, a przyjedzie ratownik porobi wam zdjęcia i wyśle do mediów. Jak się będziecie z tym czuć?
~myslenienieboli;)
2019-09-13 11:20:35
z adresu IP: (213.142.xxx.xxx)
Ocena: -1
tak, ma prawo