Czterdzieści minus i plus, Festiwal Opowiadania, polszczyzna żeńska i nie tylko (WIDEO z Radia Wrocław Kultura)

Jacek Antczak | Utworzono: 2019-09-26 20:00 | Zmodyfikowano: 2019-09-26 20:00
A|A|A

Radio Wrocław Kultura

Anita to właścicielka upadającej czekoladziarni. Magda właśnie się dowiaduje, że jest w ciąży i że zdradza ją mąż. Aśka, rozchwytywana przez klientów stylistka, dusi się w nieudanym małżeństwie. Karola wciąż trafia na nieodpowiednich facetów, którzy zostawiają ją ze złamanym sercem.... Po 16.15 zastanowimy się co się przydarza we Wrocławiu tym czterem dziewczynom, które łączą je wieloletnia przyjaźń, umiejętność rozwiązywania każdego problemu w pięć minut. I miasto Wrocław, które jest świadkiem ich wzruszeń, wieczorów zakrapianych winem, wielkich planów oraz zawiedzionych nadziei. Naszym gościem będzie Katarzyna Kostołowska, prawniczka i polonistka, współautorka Kultowego Wrocławia – przewodnika po wyjątkowym według niej mieście, w którym mieszka od dziecka i które codziennie czymś ją zachwyca. I autorka dwóch już powieści o miłości, przyjaźni i przygodach czterech dziewczyn z Wrocławiem w tle. Obie książki - debiutancką "Czterdzieści minus" i najnowszą... "Czterdzieści plus" - opublikowało wydawnictwo Wydawnictwo Książnica.

Marta Śleziak, naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego, która jest m.in. członkinią dwóch Pracowni: Prostej Polszczyzny i Polszczyzny Mówionej. Porozmawiamy, mamy nadzieję prostą polszczyzną m.in. o dwóch książkach na naszego gościa: "Ziemie Odzyskane w drukach ulotnych z lat 1945-1948" i "Klepsydry na tle innych tekstów pożegnalnych" obie wydane przez ATUT Oficyna Wydawnicza oraz o "Słowniku nazw żeńskich polszczyzny ", której Marta Śleziak jest współautorką.

Kilkanaście spotkań autorskich, czytań, spektakli, filmów i warsztatów pisania czeka nas podczas rozpoczynającego się już jutro, w piątek, 15. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania (27 września – 6 października 2019). O gościach, konkursie na opowiadanie (wpłynęło 700 prac) i wydarzeniach tegorocznej imprezy, które rozgrywać się będą przede wszystkim w Muzeum Pana Tadeusza i Wrocławski Dom Literatury PROZA opowiada Marcin Hamkało, czyli szef festiwalu, jednocześnie wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama