Co za historia! 175 lat temu wjechał tu pierwszy pociąg! [ZOBACZ]

Andrzej Andrzejewski, jk | Utworzono: 2019-10-18 09:49 | Zmodyfikowano: 2019-10-18 09:49
A|A|A

z archiwum Muzeum Miedzi

Muzealnicy w archiwach odkryli wiele zapomnianych informacji. Okazuje się na przykład, że kolej dotarłaby do Legnicy z kilkuletnim opóźnieniem, gdyby nie dobrowolne wpłaty od firm i mieszkańców.

- 175 lat temu koncern przewozowy nie mógł sobie pozwolić na taką inwestycję. Brak funduszy uniemożliwiał szybka rozbudowę tej kolei, ale władza widziała w tym swój własny interes, możliwość zarobienia pieniędzy, dlatego postanowiła namawiać przedsiębiorców i inwestorów na dofinansowanie budowy nowych odcinków kolei. Ludzie, inwestorzy widzieli w tym wielki zysk, potencjał i rozbudowę regionu - wyjaśnia Katarzyna Kotlińska z Muzeum.

Wydatki na budowę torowiska do Legnicy bardzo opłaciły się inwestorom. Już dwadzieścia lat później węzeł "Legnica" był uznawany za jeden z większych w okręgu. Do dziś w mieście przetrwały budynki trzech dworców i jeden posterunek kolejowy.

Na wystawie zobaczymy autentyczne fragmenty wnętrz luksusowych składów sprzed wieku; na jednej ze ścian pojawi się widok pierwszego dworca, jaki zachował się na nieznanej do niedawna fotografii.

- Sporą część naszej wystawy zajmie okres powojenny. Symbolem jest oczywiście słynny pociąg Legnica-Moskwa przez Brześć. Był to jakby łącznik Małej Moskwy z tą duża Moskwą - wyjaśnia dr Marek Żak:

Efektem niemal rocznej pracy legnickich historyków jest książka przedstawiająca dzieje tamtejszego węzła kolejowego. Wstęp na wernisaż wystawy w Muzeum Miedzi jest bezpłatny.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama