Teatr klasycznie zmieszany, cynamonowy geniusz, proces wieszczów (WIDEO i AUDIO z Radia Wrocław Kultura)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2019-11-05 22:00 | Zmodyfikowano: 2019-11-05 19:44
A|A|A

DAB+wtorek od 16:00 i w środę od 9:00

Czarna skóra, białe maski; Klasyczna koprodukcja; Filozofia dla teatru; Bruno Schulz na stulecie; Mickiewicz i Słowacki

Goście z Teatru Kochanowskiego w Opolu. Zaprzyjaźniona z nami scena wystawia nową premierę. 'Czarna skóra, białe maski' przypomni nieznane lub mało znane historie afrykańskich niewolników na polskich dworach sprzed kilku wieków. Ale kontekst współczesny nieunikniony. W studiu: Zuzanna Bućko - asystentka artystyczna teatru, reżyser Wiktor Bagiński, Paweł Sablik - dramaturg. Wspominamy też o listopadowym maratonie opolskiego teatru (wybieramy się nań).

Katarzyna Knychalska z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, autorka tekstu prapremierowej 'Klasycznej koprodukcji' (dziś głównie w tej roli wielozadaniowa prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki, animatorka, pomysłodawczyni The Best Off-u i redaktorka naczelna portalu teatralny.pl). Przedstawienie polsko-gruzińskie debiutuje w Legnicy już w weekend. A 13 listopada pokaz we Wrocławiu, w Teatrze Polskim.

Henryk Mazurkiewicz - krytyk teatralny, ale też organizator i opiekun kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, działającego w Instytucie Grotowskiego. 'Teatr dla filozofii - filozofia dla teatru' - wokół tego hasła zaplanowano szereg spotkań i wykładów. Najbliższe od piątku. Będą m.in. prof. Maria Kostyszak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Dariusz Kosiński, Krzysztof Garbaczewski.

Wieczór z Kulturą. Na początek piąta (i na razie ostatnia) część Opowieści literackich na stulecie Biblioteki Narodowej. Wszystkie odcinki do posłuchania TUTAJ.

Tym razem opowiadamy o prozie Brunona Schulza (wraz z profesorem Jerzym Jarzębskim i Irkiem Grinem oraz Cracow Klezmer Band).

Małgorzata Orzeł z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Tam nowa wystawa: 'Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem Dziadów cz. III'. Głównym tematem historyczny dziś proces Filomatów i Filaretów.

Do usłyszenia co wtorek w DAB+, FM, aplikacjach smartfonowych, do zobaczenia na www.radiowroclawkultura.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama