Obniżone stopy procentowe. Jak wpłyną na nasze kredyty?

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2020-03-18 10:19 | Zmodyfikowano: 2020-03-18 14:21
A|A|A

fot. Wikimedia Commons

- Z naszych analiz wynika, że tylko przez zmianę stawki WIBOR 3M, rata kredytu mieszkaniowego w kwocie 450 tys. zł na 35 lat, może się zmniejszyć o ponad 130 zł w skali miesiąca. To już realne oszczędności, ale trzeba pamiętać że takie oszczędności dotyczą tylko tych, którzy zaciągnęli naprawdę wysokie zobowiązania na maksymalny dostępny okres. Inni powinni oddawać do banku jakieś kilkadziesiąt złotych miesięcznie mniej – wyjaśnia Anna Malek z Totalmoney.pl.

Stopy w dół. Co z kosztem kredytu?

Stopy procentowe mają znaczący wpływ na koszt całkowity kredytów (nie tylko kredytów hipotecznych, ale i kredytów gotówkowych czy kart, a nawet pożyczek pozabankowych). Wczorajsza decyzja RPP to duży ukłon w stronę kredytobiorców, ponieważ dzięki obniżce stóp raty kredytów będą teraz maleć. Jak to możliwe? 

- Stopa referencyjna, która została obniżona z 1,5% do 1%, bezpośrednio wpływa na wysokość WIBOR-u. A z kolei na stawce WIBOR (głównie 3M) banki opierają oprocentowanie udzielanych Polakom kredytów hipotecznych. Jeśli maleją stopy, to obniża się WIBOR, a w konsekwencji raty kredytów – mówi Anna Malek.

Kredyt hipoteczny a obniżka stóp

Przy symulacji trzech konkretnych wartości kredytów hipotecznych wzięto pod uwagę najczęściej pojawiające się kwoty i okresy spłaty:

  • 100 tys. zł na 20 lat,
  • 300 tys. zł na 30 lat,
  • 450 tys. na 35 lat (czyli na maksymalny dostępny dziś okres spłaty).

W obliczeniach eksperci totalmoney.pl zakładają, że marża (drugi po WIBORze składnik oprocentowania kredytów) się nie zmienia, a stawka WIBOR 3M zostaje obniżona. Jeszcze na początku marca, na chwilę przed ujawnieniem pacjenta „zero”, WIBOR wynosił 1,71%. Ta wartość utrzymywała się od dłuższego czasu. Po 3 marca wskaźnik WIBOR zaczął spadać, aż do poziomu 1,5%. Przewiduje się, że docelowo może wynieść 1,2% i taką stawkę przyjęto w wyliczeniach portalu.

Im wyższa jest pożyczona kwota i dłuższy okres spłaty, tym więcej w tej chwili oszczędzimy. Jeśli braliśmy kredyt hipoteczny w wysokości 450 tys. zł na 35 lat, nasza rata miesięczna może obniżyć się nawet o 130 zł.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama