Zamek Książ jakiego nie znamy, na niepokazywanych dotąd fotografiach

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2020-08-05 08:44 | Zmodyfikowano: 2020-08-05 08:46
A|A|A

fot. mat. prasowe

Wyjątkowa wystawa fotografii dostępna tylko w internecie - to nowa propozycja Zamku Książ. W piątek o 17.00 zaplanowano wernisaż wirtualnej galerii, która bezpłatnie będzie dostępna tylko w sieci. Fotografie prezentują zamkowe wnętrza w przedwojennym splendorze. Podzielono ją na 24 lokacje. Każda to fotografie główne (koloryzowane przez eksperta przy konsultacji historyków sztuki), oraz zdjęcia dopełniające. Łącznie ponad 160.

- Zdjęcia możemy oglądać tak długo jak mamy ochotę - mówi kurator Mateusz Mykytyszyn:

Fotografie prezentują dawne zamkowe wnętrza, a kluczowe z nich zostały pokoloryzowane:

Wirtualną ekspozycję podzielono na części:

Po raz pierwszy w kolorze zobaczymy intymne pokoje księżnej Daisy, jej salon i sypialnię. W projekcie uczestniczyły także aktorki: Renata Dancewicz i Karolina Bruchnicka, które użyczyły głosu postaciom opowiadającym dźwiękowo o przedstawionych na fotografiach przestrzeniach. Wystawa jest bowiem dostosowana również do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

Autorem większości fotografii jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz, Louis Hardouin (w Książu 1909-1932). Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 roku od wnuczki kucharza, zamieszkałej w Kanadzie, Jean Wessel. Pozostałe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzą z prywatnych albumów członków rodziny Książąt Pszczyńskich.

Zobacz: Zamek Książ i 1500 nieznanych dotąd zdjęć

Wernisaż w piątek o godzinie 17.00 na fanpage'u Zamku Książ. Wystawa będzie dostępna pod adresem www.wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama