Rzeszotary obok Legnicy w końcu zostaną podłączone do gazociągu

Andrzej Andrzejewski, DK | Utworzono: 2020-08-28 06:48 | Zmodyfikowano: 2020-08-28 06:49
A|A|A

fot. Andrzej Andrzejewski

Gdyby nie budowa centrum logistycznego na obrzeżach wsi, nadal czekaliby na doprowadzenie gazu. To dzięki dużemu przedsiębiorcy w Rzeszotarach udało się wybudować gazociąg. Mimo, że miejscowość niemal graniczy z Legnicą dostawcy do tej pory nie opłacała się rozbudowa magistrali. Wójt gminy Dawid Stachura przyznaje, że o rozbudowę sieci zabiegał od lat, jednak dopiero po stworzeniu we wsi strefy przemysłowej, prace nabrały tempa.

- Aby mieć gwarancję, że gaz wcześniej czy później dotrze - musi być duży odbiorca. A duży odbiorca, to niekoniecznie są mieszkańcy. To musi być odbiorca przemysłowy. Ktoś, kto prowadzi duży biznes i dużo tego gazu potrzebuje. W tym przypadku to centrum logistyczne jednej z największych polskich sieci handlowych:

Oprócz mieszkańców Rzeszotar o doprowadzenie gazu do domów ubiegają się już właściciele gospodarstw w Kochlicach i Głuchowicach. Przede wszystkich chcą oni wymienić tradycyjne piece na ekologiczne systemy grzewcze. Dorota Kowalska mieszkanka gminy Miłkowice przyznaje, że - podobnie jak sąsiedzi - od dawna zabiegała o gaz, bo chce korzystać z dotacji z funduszy proekologicznych na modernizację domu.

Program przeznaczony jest na ograniczenie emisji. Wyeliminowanie kopciuchów, czyli starych pieców węglowych, niespełniających obowiązujących norm, na kotły gazowe, kotły ekologiczne. No chyba wszyscy czekają na ten program. Wielkość dofinansowania uzależniona jest od dochodu na gospodarstwo:

Za kilka dni rozpoczną się testy instalacji zasilającej strefę przemysłową z Rzeszotarach. Dopiero po oddaniu jej do użytku, rozpoczną się przygotowania do doprowadzenia gazu do poszczególnych domów.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama