Przyjechali w Góry Stołowe, by uczyć się na asystentów turystycznych osób niepełnosprawnych

Gabriela Stefanowicz, GN | Utworzono: 2020-09-25 11:28 | Zmodyfikowano: 2020-09-25 11:29
A|A|A

fot. Gabriela Stefanowicz

Na co dzień wykonują różne zawody i mieszkają w różnych stronach Polski, jednak przyjechali w Góry Stołowe, by szkolić się na asystenta turystycznego osób niepełnosprawnych. Możliwe jest to dzięki zaangażowaniu organizacji pozarządowych, w tym Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

- Bardzo cieszy nas zainteresowanie - mówi Benedykt Wojcieszak, propagator turystyki górskiej:

Uczestnicy szkolenia sprawdzali się podczas trzech aktywności: pływania kajakiem oraz pieszych i tandemowych wycieczek. Jak przekonywała instruktorka Mirosława Chrobok każdy niepełnosprawny jest w stanie uprawiać sport. Potrzebuje jedynie osoby, która mądrze będzie mu pomagać:

- To było ogromne wyzwanie gdy na rowerze musiałam wcielić się w osobę niepełnosprawną - mówi Anna Makowska uczestniczka projektu:

Uczestnicy swoje doznania podczas poznawania aktywności mogli skonfrontować z odczuciami niewidomego Grzegorza Pająka, który był zachwycony tandemem:

Trwają prace, by asystent turystyczny osoby niepełnosprawnej stał się zawodem. Tym bardziej, że w ramach projektu Dostępność+ do 2025 roku do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowanych mam być 10 schronisk górskich i co najmniej 100 kilometrów szlaków.

Kolejne szkolenie dla ATON-ów zaplanowane jest na październik w kotlinie jeleniogórskiej.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama