Mały Oświęcim, Wirusolodzy, Wrocławiu - marsz do księgarni (WIDEO ROZMOWY z RWK)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2020-10-16 19:17 | Zmodyfikowano: 2020-10-16 19:19
A|A|A

fot. mat.prasowe

Błażej Torański, współautor książki pt. "Mały Oświęcim" (Prószyński i S-ka ). Torański wraz z Jolantą Sowińską-Gogacz, poetką i kulturoznawcą, stworzyli wstrząsającą opowieść o przemilczanym dotąd jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski, utworzonym na terenie łódzkiego getta przy ulicy Przemysłowej. Trafiały tam polskie dzieci w wieku od drugiego do szesnastego roku życia, które zmuszano do pracy ponad siły, bito, głodzono i "wychowywano" morderczymi ćwiczeniami.

Przed wybuchem pandemii ich praca nie budziła powszechnego zainteresowania. SARS-COV-2 wszystko zmienił. Cały świat z zapartym tchem czeka na lek i szczepionkę przeciwko COVID-19. Bez wysiłku wirusologów ani szczepionki, ani leku nie będzie. Ale właściwie na czym polega ich praca? Co oglądają pod mikroskopami? Gdzie przechowywane są najgroźniejsze patogeny? Które epidemie zmieniły historię świata? Odpowiedzi na te pytania poznajemy dzięki książce Miry Suchodolskiej, reportażystki i redaktorki, obecnie dziennikarki „Dziennika Gazety Prawnej” zatytułowanej "Wirusolodzy" (Wydawnictwo Czerwone i Czarne). Autorka naszym gościem.

Dla części uczestników na żywo, dla wszystkich dzięki transmisjom w mediach społecznościowych. Wrocławskie księgarnie i antykwariaty nie pozwolą na nudę w czasie zarazy. W sobotę dzięki dziesięciu z nich startuje festiwal "Wrocławiu, marsz do księgarni". To aż tygodniowa impreza z czterdziestoma bezpłatnymi wydarzeniami kulturalnymi. Naszym gościem jest jeden z głównych organizatorów - Grzegorz Czekański z Fundacji Tymoteusza Karpowicza i Tajne Komplety. Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami. Grzegorz opowiada nam też o projekcie "Literackie mapy Dolnego Śląska", dzięki którym będzie można spacerować m.in. szlakami książek Olgi Tokarczuk.


Do posłuchania w aplikacjach mobilnych, w odbiornikach cyfrowych z DAB+ oraz na www.radiowroclawkultura.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama