Studenci Politechniki Wrocławskiej lepsi od swoich kolegów z AGH

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2020-12-01 12:34
A|A|A

fot. mat. prasowe

Tematem tegorocznej edycji 3Mind było wykorzystanie możliwości przemysłu 4.0 do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Podczas wydarzenia on-line swoje prace zaprezentowało łącznie sześć drużyn z Politechniki Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, które zostały zakwalifikowane do finału. Do konkursu zgłosiło się ponad 20 zespołów z uczelni z całej Polski.

Główną nagrodę w wysokości 10.000 zł otrzymał Akademicki Klub Lotniczy z Politechniki Wrocławskiej. Celem zwycięskiego projektu jest budowa autonomicznego systemu latającego, który wspiera służby medyczne w akcjach ratunkowych na słabo zaludnionych i trudno dostępnych terenach. Pozwala on także na ocenę obszaru dotkniętego pożarem, powodzią bądź trzęsieniem ziemi, zanim na miejsce dotrą ratownicy medyczni. O innowacyjności projektu świadczy fakt, iż wykorzystuje on rozwiązania z zakresu autonomicznej awiacji do budowy systemu zwiadowczego, który będzie w stanie funkcjonować na terenie bez zasięgu sieci GSM.

Tytuł wicemistrza (grant od publiczności 3.000 zł) trafił do AGH Solar Boat Team z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zespół buduje małą łódź autonomiczną, która ma się stać uniwersalną platformą pływającą. Reprezentanci drużyny zapewniają, że dzięki wymiennym modułom będzie ona w stanie realizować takie zadania jak lokalizowanie źródeł zanieczyszczeń, mapowanie dna, czy akcje ratownicze w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i akumulatorów litowo-jonowych łódź będzie w pełni ekologiczna.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama