Szkolenie oparte o zasady gry? 11 godzin o fundamentach na KWOSP

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2021-01-11 11:00

Fundamenty gry to zestaw zasad stanowiących taktyczną bazę piłkarską zawodnika umożliwiającą mu zrozumienie gry w ujęciu całościowym - tłumaczy Mateusz Ludwiczak, autor książki "Dorastanie w grze", który wystąpił na KWOSP jako pierwszy. Koordynator metodologii w Akademii Piłkarskiej Reissa opowiedział o tym, w jaki sposób wszystkie dziesięć fundamentów wdrażać można poprzez grę, jednocześnie.

Inną wizję fundamentów przedstawił trener Akademii Legii Warszawa Filip Raczkowski, a to, co opisał w swojej najnowszej książce, zaprezentował też edukator Śląskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Grycmann.

- Twórzmy środowisko gry, zarządzajmy tym środowiskiem gry, zróbmy dwa kroki w tył. Dajmy więcej autonomii naszym zawodnikom i poczekajmy troszeczkę dłużej, bo łatwiej zarządzać, bo dziś lubimy ćwiczenia w formie ścisłej. Dlaczego? Bo my nad wszystkim panujemy, wszystkim zarządzamy - tłumaczył Grycmann. - Porządek może mieć każdy, geniusz panuje nad chaosem - dorzucił Ludwiczak. Część wykładową zakończyło natomiast wystąpienie najbardziej znanego w gronie - Mariusza Rumaka.

- Creme de la creme miał być panel dyskusyjny, na którym skonfrontowaliśmy wszystkich, dbając o wysoką kulturę dyskusji i merytoryczne odniesienie do innych wizji. Poszły iskry, ale tak miało być. Wyszło bardzo owocnie, za co pragniemy serdecznie podziękować wykładowcom. Jest nam bardzo miło, gdy czytamy pochlebne opinie na temat Kongresu, jednak liczymy, że za rok spotkamy się znów na żywo we Wrocławiu - ocenił konferencję Paweł Szymański, jej współorganizator.

- Fundamenty gry to przyszłość piłki nożnej. Na Kongresie wystąpili topowi prelegenci z różnym spojrzeniem na ten sam problem. Organizację mogę ocenić na medal - to było prawdopodobnie najlepsze szkoleniowe wydarzenie roku 2021 - podsumował nawet na Twitterze Tomasz Chludziński, trener z Białegostoku.

- W Tychach odbiór szkolenia oceniamy na 10/10. Organizatorzy zrobili wszystko, co tylko można, aby było PRO, i tak było. Od razu zapisujemy się na kolejny Kongres - wtórował mu Piotr Sokół z APN-u GKS-u Tychy.

- Kto nie był, niech żałuje. Wysoki poziom Kongresu, fundamenty gry roznoszą się po Polsce - spuentował dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Łukasz Olkowicz.

Szkolenie trwało prawie 11 godzin. Pomimo tak intensywnego harmonogramu, prawie 250 szkoleniowców transmisję oglądało na żywo, zadając setki pytań i komentując na bieżąco to, co działo się na scenie. Całość podsumowało łączenie z wszystkimi chętnymi za pomocą programu zoom. W związku z odwołaną częścią nieoficjalną - after party - latem we Wrocławiu ma odbyć się... darmowy szkoleniowy meet up.

II KWOSP pomimo pandemii odbył się i odbił szerokim echem. Wielu słuchaczy liczy teraz na to, że treści zaprezentowane na scenie w sobotę 9 stycznia staną się bardziej powszechne w polskim środowisku szkoleniowym. Że dużo przychylniej spojrzy na nie również Polski Związek Piłki Nożnej, który do tej pory optował raczej za blokowym niż kompleksowym planowaniem pracy na treningach.

Na cele charytatywne organizatorzy przeznaczą w tym roku 1900 złotych (czyli po 5 zł z każdego biletu). Tak jak poprzednio kwotą tą wesprą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

III Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim odbędzie się 8 stycznia 2022 roku. Jego tematem przewodnim będzie model gry.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.