Pierwszy w regionie ośrodek bariatrii otwarto w szpitalu im. Marciniaka

BT, PAP | Utworzono: 2021-02-08 16:58 | Zmodyfikowano: 2021-02-08 17:02
Pierwszy w regionie ośrodek bariatrii otwarto w szpitalu im. Marciniaka - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Ośrodek bariatrii będzie częścią Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka we Wrocławiu.

Specjalista chirurgii ogólnej i koordynator ośrodka bariatrii w szpitalu im. Marciniaka dr Mirosław Czyżak podkreślił, że chirurgiczne leczenie otyłości proponowane będzie chorym, którzy już wielokrotnie próbowali schudnąć, ale nadal są na początku drogi.

"Zabiegi są tylko częścią leczenia. Każdy pacjent musi przejść konsultacje u dietetyka, psychologa czy endokrynologa. To proces leczenia, w którym bardzo wiele zależy od samego pacjenta i jego determinacji" – powiedział chirurg.

Ośrodek zapewni chorym najskuteczniejsze metody chirurgiczne, m.in. balon wewnątrzżołądkowy, rękawową resekcję żołądka czy operację gastric by-pass.

"Wszystkie wykonywane są endoskopowo lub laparoskopowo. Główną zaletą tych technik jest ograniczenie powikłań pooperacyjnych i szybszy powrót do zdrowia" – wyjaśnił dr Czyżak.

Pacjenci będą kwalifikowani do operacji po przejściu koniecznych badań diagnostycznych, m.in. na tutejszym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, i po konsultacji w Poradni Chirurgii Ogólnej.

Dr Czyżak zaprosił do współpracy lekarzy POZ i poradni specjalistycznych. "Oni znają najlepiej swoich pacjentów i wiedzą, kogo należy skierować do nas. Planujemy zapewnić chorym kompleksową opiekę – od diagnozy przez odpowiednią metodę operacyjną aż do kontroli pooperacyjnej i konsultację dietetyka" – powiedział chirurg.

Plan zakłada też, żeby przy nowym ośrodku działała grupa wsparcia dla pacjentów z otyłością.

"To bardzo istotny aspekt leczenia i powrotu do życia społecznego. Planujemy założyć taką grupę, ale na razie zachęcamy osoby z otyłością, żeby się zgłaszały do naszego ośrodka" – dodał lekarz.

Wicemarszałek woj. dolnośląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia Marcin Krzyżanowski zaznaczył, że samorząd regionalny zauważa problem otyłości i chce wspierać pacjentów również w tym zakresie, ponieważ otyłość jest coraz częściej spotykaną chorobą cywilizacyjną prowadzącą do wielu bardzo poważnych dolegliwości.

"Kilka miesięcy temu w październiku, na dolnośląskie drogi wyjechały karetki bariatryczne, czyli pojazdy dostosowane do potrzeb osób otyłych. Są one wyposażone w nosze o udźwigu ponad 300 kg, które można dostosować do szerokości ciała pacjenta, w system regulacji wysokości oraz szerokie krzesło kardiologiczne. Ośrodek bariatrii jest kolejnym działaniem podmiotów marszałkowskich, skierowanym do pacjentów z problemem otyłości" – powiedział Krzyżanowski.

Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu planuje przyjąć około 200 pacjentów rocznie, którzy kwalifikują się do zabiegów bariatrycznych. W kolejnych latach ta liczba się zwiększy.

Otyłość, jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI w., jest przyczyną wielu poważnych chorób, jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzyca. Szacuje się, że nawet 1,5 mln Polaków kwalifikuje się do chirurgicznego jej leczenia. Badania wykazały, że najwyższą skuteczność w leczeniu tej choroby mają zabiegi operacyjne, nazywane bariatrycznymi.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.