LITERATURA W RWK 15/2021: Nobliści z Wrocławskiego Domu Literatury, Trzy siostry Ałbeny Grabowskiej i debiut bardzo „Pomiędzy"

Jacek Antczak | Utworzono: 2021-04-08 09:36 | Zmodyfikowano: 2021-04-09 11:06
A|A|A

Okładka książki Ałbeny Grabowskiej

W osattniej audycji książkowej RWK gościli:

Agata Matkowska – z Wrocławskiego Domu Literatury. A porozmawiamy m.in. o „rozstrzygnięciach w konkursie „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?", nabórze do konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką i na rezydencje literackie w Krakowie oraz najbliższych spotkaniach autorskich m.in. z Joanną Ostrowską wokół książki "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", Witem Szostakiem wokół książki "Cudze słowa", Adamem Leszczyńskim wokół książki "Ludowa historia Polski" oraz z Iloną Witkowską i Jakubem Kornhauserem w Salonie Silesiusa.

Ałbena Grabowska – bestselerowa pisarka, z wykształcenia lekarka, doktor nauk ze specjalizacją w neurologii i epileptologii. Wielką popularność wśród czytelników zawdzięcza bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych" (Wydawnictwo Zwierciadło), której ostatnia część w serialowej ekranizacji właśnie podbija serca widzów. Spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły m.in. trylogia „Alicja w krainie czasów" i powieści „Coraz mniej olśnień", „Matki i córki" (Marginesy), „Lady M". Tym razem w powieści „Rzeki płyną jak chcą"(Rebis) opowie historię trzech sióstr, panien Terechowiczówien Klary, Róży i Amelki, których życie wywróciły do góry nogami wojna i miłość.

Paweł Radziszewski – mocny debiutant, z wykształcenia slawista i rolnik. Mieszka w Gdańsku. Laureat trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim za opowiadanie „Chłopska 34" (2011) oraz wyróżnienia w Konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania za utwór „Najważniejsza rzecz w życiu". Ktoś napisał, że z jego dzieła wynika, że jest chyba dzieckiem Jakuba Małeckiego i Radosława Raka. Z kolei Joanna Bator zauważyła w jego debiutanckiej powieści „Pomiędzy" (Wydawnictwo SQN) świeże literackie mięcho.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama