O polityce i gospodarce w Krzyżowej

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2010-10-29 18:14 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Piotr Cugier

W Krzyżowej spotkali się eksperci, naukowcy i samorządowcy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata na temat "Energetyki XXI wieku" - spotkanie toczyło się w czasie kiedy Polska podpisywała umowę na dostawy gazu z Rosji. Zdaniem geologa z Uniwersytetu Wrocławskiego Mariusza Oriona Jędryska umowa na wiele lat może być niekorzystna. Według naukowca Polska nie miała silnych argumentów w ręku, bo jest uzależniona od rosyjskich dostaw, a mogłaby mieć własny gaz. Kilka lat temu nikt nie był zainteresowany złożami łupkowymi, teraz w koncesje na badania wykupili między innymi Amerykanie.

Z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki była okazja by porozmawiać o spodziewanych podwyżkach cen za energię elektryczną. Prezes Mariusz Sworowski zapowiedział, że nie zgodzi się na proponowane przez spółki energetyczne podwyżki o około 15 procent. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie listopada.

W debacie o wejściu Polski do strefy Euro uczestniczył Robert Gwiazdowski z Centrum im. A. Smitha. Według eksperta nie ma co się śpieszyć z przyjmowaniem europejskiej waluty.

Ekonomista Richard Mbewe komentował wejście warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych na giełdę. Według niego można spodziewać się zysków na debiucie akcji - podobnego zdania jest ponad 300 Polaków, którzy kupili akcje. To jednak hazard - dodaje Mbewe - jak będzie w rzeczywistości ? - inwestorzy przekonają się 9 listopada.

Podczas Forum wręczono 3 nagrody. Laureatami Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej zostali: Politechnika WrocławskaPrzedsiębiorstwo Budowlane Inter - System. Polsko - Niemiecką Nagrodę Gospodarczą odebrali właściciele pałacu Łomnica.

Forum zakończyło się w sobotę po południu.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama