Blisko 100 planowanych inwestycji przeciwpowodziowych w regionie wodnym Środkowej Odry

PAP, GN | Utworzono: 2021-04-28 12:41
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: Patrycja Dzwonkowska

O planowanych inwestycjach przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich poinformowali w środę podczas briefingu prasowego ws. trwających konsultacji społecznych dotyczącym aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP).

Konsultacje rozpoczęły się 22 grudnia ubiegłego roku i potrwają do 22 czerwca. Spotkania konsultacyjne odbywają się w 28 miastach w całym kraju.

Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury Małgorzata Bogucka-Szymalska podkreśliła, że plany zarządzania ryzykiem powodziowym są kluczowymi dokumentami w zakresie ochrony przed powodzią.

Jak tłumaczyła, projekty planów zakładają w skali całego kraju ponad 1100 działań związanych z ochroną przeciwpowodziową na ponad 29 mld zł. „Okres planistyczny tych dokumentów to okres 6-letni, więc w takim okresie te dokumenty będą obowiązywać. W tym momencie obowiązują pierwsze plany zarządzania ryzykiem powodziowym, które zostały przyjęte w 2016 roku” – przypomniała. „Konsultacje społeczne są kluczowym etapem w przygotowaniu tych dokumentów z uwagi na to, że możemy uzyskać informacje i propozycje od wszystkich interesariuszy, którzy są zaangażowani w proces ochrony przed powodzią” – dodała.

Kierownik projektu aPZRP ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Bartosz Ślizewski poinformował, że środowe spotkanie w stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna cykl spotkań konsultacyjnych związanych z regionem wodnym Środkowej Odry, w obszarze administrowanym przez RZGW we Wrocławiu.

„W ramach projektu, na bazie analizy rozkładu istniejącego ryzyka powodziowego wyznaczone zostały obszary problemowe, czyli takie, gdzie ryzyko jest największe w skali kraju. Ten poziom ryzyka był czynnikiem, który pomógł w określeniu priorytetowości poszczególnych działań na całej ich liście” – mówił.

Jak wyjaśnił, dla regionu wodnego Środkowej Odry w projekcie aPZRP, skierowanym do konsultacji, zaplanowano łącznie 99 działań. 45 z nich stanowią działania, których realizacja rozpoczęła się w latach ubiegłych, a 54 to zadania nowe.

„W przypadku ochrony aglomeracji miejskiej te działania dotyczą przede wszystkim ochrony przeciwpowodziowej takich miast jak Nowa Sól i Krosno Odrzańskie oraz Brzeg, ale działania są również skoncentrowane wzdłuż dolin rzecznych Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej, rzeki Morawki czy Bystrzycy Dusznickiej i rzeki Kamienny Potok” – wymieniał Ślizewski.

Dodał, że ważnymi inwestycjami będą także m.in. budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie oraz wielozadaniowego zbiornika przeciwpowodziowego Kątki na rzece Czarna Woda.

Mówiąc o realizowanych inwestycjach związanych z wrocławskim węzłem wodnym dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Mariusz Przybylski wskazał na przebudowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminach Czernica, Długołęka, Wisznia Mała i Wrocław. „Na Widawie powstaje 11 kilometrów całkowicie nowych wałów przeciwpowodziowych, które wzmocnią zabezpieczanie mieszkańców tych gmin przed ewentualną powodzią” – powiedział.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama