Starostowie o rządowej pomocy dla gmin górskich: To powiaty potrzebują pieniędzy

Jarosław Wrona, GN | Utworzono: 2021-05-13 07:45 | Zmodyfikowano: 2021-05-13 07:46
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: archiwum Radia Wrocław

Jak podkreślają samorządowcy, tylko dzięki wnioskowanemu wsparciu, powiaty będą mogły wspólnie z gminami realizować inwestycje i rozwijać infrastrukturę turystyczną:

- Jeżeli te środki będą również przeznaczone dla powiatów, to na pewno ten efekt synergii będzie dużo większy i ta oferta dla mieszkańców będzie dużo pełniejsze. Są pewne obszary, w których nie możemy wspólnie funkcjonować – mówił Grzegorz Kosowski, starosta dzierżoniowski.

Jak dodał starosta kłodzki Maciej Awiżeń, głównie chodzi o drogi, którymi turyści z całej Polski dojeżdżają do największych atrakcji regionu:

- Jeżeli popatrzymy na to, jak dojechać do największych atrakcji - Zieleniec, Czarna Góra, Międzygórze, to są drogi powiatowe. Więc apelujemy do rządu, dajcie też dla powiatów górskich, nie tylko dla samorządów gminnych, tylko też samorządów powiatowych, żebyśmy mogli zainwestować, żeby turyści mogli dojechać i zostawić swoje pieniądze w naszym regionie - mówi Maciej Awiżeń.

Krzysztof Wiśniewski, starosta karkonoski, także zaznaczył, że pieniądze potrzebne są głównie na drogi:

- Takie wsparcie byłoby jak najbardziej wskazane dla mieszkańców naszego regionu. My tu mówimy o inwestycjach drogowych, a pamiętajmy, że drogami powiatowymi jeżdżą mieszkańcy całej Polski, bo przecież przyjeżdżają do nas na wypoczynek - tłumaczy Krzysztof Wiśniewski. 

Rząd przeznaczył miliard złotych, które gminy górskie mogą przeznaczyć na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Apel o wsparcie powiatów został skierowany także do Związku Powiatów Polskich.


(fot. Jarosław Wrona)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama