„La Défense à Wrocław”

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2009-06-15 16:46 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

W La Défense swoje siedziby mają największe francuskie przedsiębiorstwa i koncerny z całego świata.

To również największe we Francji skupisko drapaczy chmur, które w większości stanowią niezwykle interesujące realizacje architektoniczne, m.in.: Wieża Total z roku 1985 architektów: Saubot, Jullien, Menkes'a, Webb'a i Zefara; Wieża EDF z roku 2001 architektów Pei i Saubot czy najsławniejszy, jak dotąd, obiekt La Défense, czyli Wielki Łuk - La Grande Arche z roku 1989 architektów Sprekelsen'a et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru, a kończącej się na Łuku Triumfalnym.

La Défense, muzeum pod gołym niebem, jest z kolei rajem dla miłośników sztuki współczesnej. Z upływem czasu wzbogaciło się ono o rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. „Pająk" z 1976 roku Celder'a, „Kciuk" z 1994 roku César'a czy „Podwójny totem" z 1976 Miró.
Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej czy Selingera.

Dzięki projektom przyszłościowym, m.in. Wieży Majunga 2011 Viguier'a, Wieży Phare 2013 Mayne'a czy Wieży Signal 2015 Jean'a Nouvel, która uważana jest za symbol architektonicznego odrodzenia dzielnicy, La Défense przybiera nowe, „uwspółcześnione" oblicze.

Wrocławską wystawę będzie można obejrzeć od 20 czerwca do 6 września. Prezentuje ona zdjęcia urbanistycznego zagospodarowania dzielnicy, jej interesującą architekturę z lat 1958 - 2008 oraz projekty przyszłościowe.

Połączenie centrum biznesowego i ogrodu z dziełami sztuki jest w dalszym ciągu unikatem na skalę europejską.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama