Już w środę kolejne wyścigi na Partynicach

WK, RW | Utworzono: 2021-06-21 11:36 | Zmodyfikowano: 2021-06-21 11:37
Już w środę kolejne wyścigi na Partynicach - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Najważniejszymi punktami programu dnia będą dwie gonitwy uczniowskie oraz Memoriał Kasi Litwiniuk - niezwykle utalentowanej amazonki, której karierę przerwał tragiczny upadek na ostatnim płocie podczas gonitwy 20 sierpnia 1995 roku we Wrocławiu. Konie w padoku zaprezentują się o godz. 16:30, natomiast o 17:00 rozpocznie się pierwsza gonitwa dnia. Ważna informacja dla fanów piłki nożnej - będą mogli obejrzeć mecz naszej reprezentacji ze Szwecją w Strefie Euro, która znajduje się w namiocie przy trybunie głównej. Wstęp wolny.

Dwie gonitwy uczniowskie i Memoriał Kasi Litwiniuk – to główne punkty programu ostatniego dnia wyścigów na Partynicach przed letnią przerwą. W gonitwach zaliczanych do Czempionatu Młodych Jeźdźców pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych rywalizują uczniowie i starsi uczniowie. Po dotychczas rozegranych trzech takich wyścigach w Warszawie i we Wrocławiu liderem klasyfikacji jest Oskar Nowak, który zgromadził 28 punktów. Na Partynicach o kolejne punkty walczyć będą w środę m.in. Oliwia Szarłat, która zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji czempionatu z dorobkiem 20 punktów, a także plasujący się na szóstej pozycji Ravshanbek Mannanbek Uulu, który ma 14 punktów, oraz Bolot Kalysbek Uulu, sklasyfikowany na ósmym miejscu z siedmioma punktami.

Memoriał Kasi Litwiniuk to tradycyjnie gonitwa dla trzyletnich koni czystej krwi arabskiej, których dosiadają amazonki. Stawka liczy siedem koni, jest wśród nich m.in. Ech Kurier, siostra świetnego Echarona, zwycięzcy Nagrody Sambora, na której pojedzie Małgorzata Kryszyłowicz, jednocześnie trenerka klaczy. Intersująco zapowiada się występ znakomitego rodowodowo trzyletniego ogiera Inter Approach. Jego ojciec Dawn Approach i ojciec matki Holy Roman Emperor byli czempionami dwulatków, ponadto Dawn Approach w wieku trzech lat wygrał 2000 Guineas i St James's Palace Stakes. Już w wieku dwóch lat Inter Approach zaprezentował się z dobrej strony, zwyciężając w debiucie i zajmując drugie miejsce w kolejnym starcie. Jego rywalami będą m.in. Trimo Girl, Via Fora i Lesvos, które mają na koncie po jednym zwycięstwie w tym sezonie

Kasia Litwiniuk była pierwszą w kraju amazonką, która wygrała Derby. Dokonała tego 4 września 1994 r. na Partynicach dosiadając Sagi. Wykazała się dojrzałością taktyczną godną doświadczonego dżokeja – zaatakowała w najdogodniejszym momencie, wytrzymując psychicznie walkę na finiszu.
Bardzo lubiła zwierzęta i przyrodę. Końmi zainteresowała się pod koniec nauki w szkole podstawowej. Kiedy nauczyła się na nich jeździć, przyszła na Partynice i trafiła do stajni prowadzonej przez Tadeusza Dębowskiego.

Pierwszy raz wystartowała w gonitwie 21 kwietnia 1989 roku na Partyncach. Debiut był nadzwyczaj udany – dosiadając Czajki, wygrała wyścig. W czerwcu 1991 r. odniosła na Kweście 10. zwycięstwo i przeszła do kategorii starszych uczniów. Ten sam rok przyniósł jej triumf na Darninie w gonitwie Wielkiej Festiwalowej w Sopocie. Sezon zakończyła na 20. miejscu w ogólnopolskim rankingu wyścigowych jeźdźców z bilansem 11 zwycięstw na 45 dosiadów. Rok później wygrała po raz 25. i została praktykantem dżokejskim.

Po maturze rozpoczęła studia zootechniczne na wrocławskiej Akademii Rolniczej. Chciała zostać trenerem koni wyścigowych. Zawsze uśmiechnięta, pogodna, życzliwa – kochała konie, które stały się treścią jej życia. Pragnęła, by w środowisku koniarzy „nazwisko Litwiniuk nie było wypowiadane bez echa, w dobrym tego słowa znaczeniu” – napisała w swoim dzienniku.
Osiągnęła w karierze 37 zwycięstw na 163 starty. Ostatni miał miejsce 20 sierpnia 1995 roku z tragicznie zakończonym skokiem przez ostatnią przeszkodę gonitwy z płotami.

Szósty dzień sezonu wyścigowego 2021
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2

23 czerwca (środa) godz. 16:30, wstęp wolny
17:00 – start pierwszej gonitwy
20:30 – koniec mityngu


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.