#polityka: Czy w sąsiedztwie Wrocławia powstania spalarnia odpadów?

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2021-06-24 21:30 | Zmodyfikowano: 2021-06-24 21:34
A|A|A

fot. www.stopspalarni.pl

Firma Fortum chce wybudować pod Wrocławiem, a dokładniej w gminie Wisznia Mała, elektrociepłownię, która ma spalać odpady niepodlegające segregacji. Mieszkańcy m.in. Pawłowic, Zakrzowa oraz podwrocławskiego Ramiszowa protestują przeciwko tej inwestycji. Uważają, że może ona wpłynąć na jakość ich życia. Inwestor zapewnia, że ta lokalizacja jest najbardziej optymalna pod względem społecznym, jak i środowiskowym.

Inwestycja budzi sporo emocji. Mirosław Lach mówił uspokajał jednak, że inwestycja nie powstanie we Wrocławiu, nie sądzi też by w najbliższej przyszłości powstała też w okolicach Wrocławia:

Andrzej Kilijanek mówi, że takiej pewności nie ma i mieszkańcy mają słuszne obawy:

Piotr Uhle przypomina, że gmina podpisała porozumienie z firmą Fortum, w której spółka klarownie informuje, że zamierza wybudować zakład pod Wrocławiem:

Mirosław Lach przypomniał słowa prezydenta Wrocławia, który mówił, że "dla tej inwestycji niezbędna jest społeczna akceptacja":

Piotr Uhle mówił, że deklaracje prezydenta to raczej odpowiedź na presję mieszkańców. Zdaniem radnego .Nowoczesnej sytuacja wymaga wyjaśnienia i nie jest zakończona:

Andrzej Kilijanek dodał, że cała sytuacja stawia prezydenta Sutryka jako "niewiarygodnego partnera":

Na koniec zapytaliśmy radnych, jakiego rozwiązania się spodziewają w tej sprawie:

Posłuchaj całego programu:

cz. 1

cz. 2

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Kati
2021-06-25 22:53:06
z adresu IP: (217.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
To moze odwrocmy to... Niech lobbysci spalarni,ktorzy wierza,ze bedzie nieszkodliwie, ze podoba im sie koncepcja spalania odpadow wytypuja " swoja" lokalizacje ( sugeruje blisko domow- latwiej bedzie odbierac cieplo i energie) i tam trzeba zrealizowac taka inwestycje. Nikt wtedy nie bedzie protestowal,zainteresowani beda mieli zdrowszy " klimat" i sprawa sama sie rozwiaze. Wszyscy beda zadowoleni,nieprawdaz?
~zbanowany przez SU tryka
2021-06-25 10:29:48
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 2
SU tryk nazwał protestujących mieszkańców wtórnymi alfabetami którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem podczas sesji RM!!!!! -NIE panie SU tryk po 1,5 roku oszukiwania mieszkańców przestaliśmy być naiwni !!!!!! SU jest za a nawet przeciw -budujcie, trujcie, okłamujcie analfabeci się nie zorientują
~sponsorzy nord stream 2
2021-06-25 09:56:09
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 1
fortum przez spółkę zależną uniper sponsoruje budowę Nord Stream 2 więc przestańcie bajki opowiadać jak wy to chcecie zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców wrocławia, frajerów z nich zrobiliście bo w rachunkach za dystrybucje ciepła dokładają cegiełkę do budowy
~Gosc
2021-06-25 09:18:36
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -1
Czyli jednak można palić śmieciami , może tak każdy sobie spali śmieci, zaoszczędzicie na wywozie - będzie wystarczał kubełek na popiół.
~Nie Idiota
2021-06-25 09:12:17
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -1
To może zamiast spalarni w tym miejscu zrobić wysypisko dla odpadów niesegregowanych? Skoro wg mieszkańców okolicy są mniej szkodliwe od spalarni. W każdym bądź razie gdzieś muszą się znaleźć.
~Miki
2021-06-25 08:23:39
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wstyd mi, że mamy takiego prezydenta miasta ‼️Nagrodził strajk kobiet.czyli bluzgi, wyzwiska, przekleństwa,chamstwo, prostactwo.Widocznie jest taki sam.Obrzydliwe to ‼️
~ekoeko
2021-06-25 07:18:51
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 2
$utryk w ogóle nie odpowiedział na ostatnią propozycję kolejarzy.
~ekoeko
2021-06-25 07:17:54
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wygląda na to, że $utryk definitywnie storpedował Wrocławską Kolej Aglomeracyjna. Koszty tej nieprzemyślanej decyzji zapłacą z własnej kieszenie mieszkańcy Wrocławia. Nie pierwszy raz. Zawsze błędy Dutkiewicza i $utryka odbijały się na finansach wrocławian.
~ekoeko
2021-06-25 06:48:16
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 3
Wyciekł projekt raportu ONZ. Ziemia jest w poważnych tarapatach. A $utryk zostawia po sobie potężny ślad węglowy. Jeździ po Polsce i Wrocławiu mastodontem, usuwa zieleń z miasta Wrocławia, nie robi nowych nasadzeń, zamienia Wrocław w kamienną pustynię, ...
~Księgi Kovidowe
2021-06-25 02:23:44
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: -1
I malełer oraz ta kwicz ssmanska
~Bres
2021-06-25 00:42:45
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Lachowi nie wierze za zadne obietnice i pieniadze.
~wrocławianin
2021-06-24 23:47:12
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Postawcie tę spalarnię na Pabianickiej, nie chcemy deklarować prawdziwej liczby osób zamieszkujących lokale wiec śmieci nie są wystarczająco często odbierane. Taka spalarnia by się nam przydała, byle za darmo. Wina Sutryka!
~Bernadetta
2021-06-24 23:33:34
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 3
zobaczcie w rankingu codziennym IQ. AIR. Wrocław. był niedawno na 3 i 5miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie,wchodźcie tam każdego dnia i obserwujcie.W tym mieście przez stawiane jak popadnie budynki nie ma cyrkulacji powietrza. że względu na zanieczyszczenie powietrza tak straszne mieszkańcy nie pozwolą na ZADNA SPALARNIE.tu żyją dzieci i mają żyć w zdrowiu a nie z nieuleczalnymi chorobami.Bernadetta.
~fachowiec
2021-06-24 23:07:55
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -2
A w Sztokholmie firma Fortum od lat kieruje podobną spalarnią (Högdalen) i dostarcza ciepło dla stolicy Szwecji.
~Magnus
2021-06-24 22:42:21
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 7
Spalarnie to relikt przeszłości i zabójca długoterminowy poprzez toksyczne dioksyny, furany, metale ciężkie, tlenki azotu, siarki, węgla jak również amoniak, lotne substancje organiczne i inne niezidentyfikowane związki chemiczne sztucznego pochodzenia powstałe w wysokiej temperaturze podczas spalania. Jest na ten temat coraz więcej publikacji naukowych. Tak więc proszę sobie tą spalarnię wystrzelić w kosmos.
~Nowy
2021-06-24 22:32:28
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -6
Niech budują... Zawsze to samo, wszystko fajnie byleby nie pod własnym domem... Tak się nie da...
~ABMTBK
2021-06-24 22:25:28
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 6
Taka spalarnia śmieci to bomba ekologiczna i tragedia dla każdego miasta