The Swingle Singers "Ferris Wheels"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-12-03 16:39 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Powstała dość przypadkowo w 1962 r. w Paryżu. Jej założyciel Ward Swingle wykorzystując nowe możliwości techniki nagraniowej zaprosił do nagrania tematów Bachowskich w nowej aranżacji grupę przyjaciół, którzy w sposób oryginalny wykonali je a capella. Wynik tych wokalnych eksperymentów okazał się zaskakujący. Na dodatek Ward Swingle - chcąc sprawić radość swoim znajomym - jako prezent gwiazdkowy podarował im właśnie te utwory w postaci maleńkiej płyty.

Nie wiadomo jakim cudem nagrania trafiły do prezentera jednej z amerykańskich rozgłośni radiowych. W każdym razie dzięki niemu wokalne możliwości francuskich przyjaciół Warda Swingle'a docenił niemal cały świat. Posypały się propozycje koncertów. W efekcie powstała grupa Les Double Six, a dopiero później The Swingle Singers.

Tak rozpoczęła się kariera tego fantastycznego zespołu, który w owym czasie tworzyli: Anne Germain, Jeanette Baucomont, Jean Cussac, Christiane Legrand (siostra słynnego Michela Legranda) i Ward Swingle. Płyta "Bach's Greatest Hits" okazała się sukcesem, zdobywając w 1963 r. Grammy Awards. Wraz z legendarnym Modern Jazz Quartet grupa nagrała przepiękny album "Air on the G String" i wystąpiła na Placu Św. Marka w Wenecji.

Nagrania The Swingle Singers zainspirowały po latach innych artystów, m.in. francuską pop gwiazdę Etienne Daho, czy brytyjskiego gitarzystę i wokalistę Paula Wellera. Po przeniesieniu się założyciela zespołu Warda Swingle'a do Anglii, zespół - już w nowym składzie - z powodzeniem wykonywał klasyczne tematy w nowych aranżacjach. Sięgał też po kompozycje Beatlesów, Nat King Cole'a i Elli Fitzgerald.

The Swingle Singers to obecnie międzynarodowa grupa wokalna składająca się z ośmiu wokalistów. Pięciu pochodzi z Wielkiej Brytanii: Joanny Goldsmith (sopran), Clare Wheeler (alt), Lucy Bailey (alt), Richard Eteson (tenor), Christopher Jay (tenor). Skład uzupełniają Amerykanka Sara Brimer (sopran), Kanadyjczyk Kevin Fox (bas) oraz Niemiec Tobias Hug (bas).

W tym składzie zespół zdążył już nagrać kilka interesujących albumów, w tym najnowszy "Ferris Wheels". To mistrzostwo świata w operowaniu głosem. Wokaliści sięgnęli po utwory znanych popowych twórców, choćby Bjork i jej "Unravel" (otwiera album). W dalszej części słyszymy "Both Sides Now" Joni Mitchell, "On The 4th of July" Jamesa Taylora, "The Summer Know" Legranda śpiewany w wersji francuskiej jako "L’Ete 42", "River Man" Nicka Drake'a, "Until (A Matter of Moments)" Stinga, beatlesowski "Eleanor Rigby", "Sumer Soft" Stevie Wondera, "Lullabye (Goodnight My Angel)" Billy Joela. Płytę zamykają przepiękną wokalizą znanego utworu z repertuaru The Beach Boys - "God Only Knows" ("Tylko Bóg wie kim byłbym bez ciebie").

Jeśli ktoś nie słyszał o tym zespole, od którego uczył się nowojorski The Manhattan Transfer, to niech się nie przyznaje. Ich nagrania to arcydzieła sztuki wokalnej. Nie znać tego zespołu to tak jak nie znać obrazów Pabla Picassa, czy słoneczników Van Gogha.


The Swingle Singers – "Ferris Wheels"
Wydawnictwo: Swingle Singers

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama