Specjaliści z Polkowic pomogą "po-covidowcom" wrócić do pełni sił

Andrzej Andrzejewski, MC | Utworzono: 2021-09-06 19:00 | Zmodyfikowano: 2021-09-06 19:02
Specjaliści z Polkowic pomogą "po-covidowcom" wrócić do pełni sił - fot. Andrzej Andrzejewski
fot. Andrzej Andrzejewski

Zabiegi interwałowe, tlenoterapia, krioterapia, masaże, ćwiczenia na basenie i w saunie a nawet stymulacja bezpiecznym natężeniem elektrycznym - to tylko część sposobów, jakimi specjaliści z Polkowic chcą pomagać po-covidowcom wracać do pełni sił. W gminie właśnie startuje specjalny program, z którego może skorzystać nawet 170 osób. - Na taką rehabilitację ma szansę każdy ozdrowieniec, który do nas dotrze, zapewnia Edyta Karkos, fizjoterapeutka.

- Muszą mieć zaświadczenie o przechorowaniu i wskazania do rehabilitacji. Wtedy taki pacjent do nas trafia, przed zabiegiem ma konsultację fizjoterapeutyczną i wtedy fizjoterapeuta przepisuje jeden z czterech pakietów. Jest też pakiet neurologiczny - wtedy są ćwiczenia indywidualne takiego pacjenta i jeśli taki do na przybędzie (choćby na wózku) to można też poćwiczyć.

Zajęcia przeznaczone są dla mieszkańców miasta i gminy Polkowice, bo koszty pokrywane są z budżetu lokalnego. Projekt ma charakter pilotażowy - o jego wynikach samorządowcy powiadomią resort zdrowia. O możliwości korzystania z programów pełnego powrotu do zdrowia decydują lekarze interniści. - To prawdopodobnie najbardziej rozbudowany projekt dla osób, które walczą ze skutkami covid, tłumaczy Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych

-Pacjenci na program gminny mogą być do 9-ciu miesięcy po przechorowaniu rehabilitowani. W NFZ tylko do 6-ciu. Z uwagi, że jest to pilotaż będziemy elastycznie podchodzili do tematu. Na pewno - to czego nie ma w kontrakcie z NFZ - to są konsultacje, i internisty, i wszystkich specjalistów.

Aby w pełni wykorzystać możliwości rehabilitacyjne zajęcia prowadzone będą nie tylko w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, ale również w tamtejszym Aquaparku. Łączny koszt projektu to prawie 300 tysięcy. Takie pieniądze znalazły się w budżecie miasta i gminy.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.