Dźwięki Świata - Kobiety : rozmowa z Adrianem Podgórnym o kobiecym taarabie [WIDEO]

| Utworzono: 2021-09-07 10:45 | Zmodyfikowano: 2021-09-07 11:03

"Mtumwa stała się „głosem pozbawionych głosu” pisze Adrian Podgórny w swoim artykule, który znajdzie się w najnowszym numerze magazynu Glissando. Mtumwa, która później przybrała imię Siti binti Saad, zaczęła śpiewać w języku suahili - języku ludności Afryki Wschodniej o sprawach dotyczących członków nizin społecznych - byłych niewolników, którzy po abolicji w 1897 roku zyskali wolność i musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości na Zanzibarze. Artystka śpiewała o prawach kobiet i o poruszała ważne kwestie społeczne. Była pierwszą kobietą taarabu.

Czy rewolucja w muzyce miała wpływ na polepszenie sytuacji kobiet na Zanzibarze? Jak na kobiety wychodzące z domu, aby śpiewać, reagowali ich mężowie? Jak postrzegano śpiewającą i grającą kobietę w kraju muzułmańskim? - obejrzyjcie i posłuchajcie rozmowy z Adrianem Podgórnym.

Adrian zaczyna od historii taarabu, która sięga pierwszego władcy niezależnego Sułtanatu Zanzibaru Barghasha bin Saida.

Płyty Siti binti Saad sprzedały się w 75 tysiącach egzemplarzy... Jak na społeczeństwo Zanzibaru i całej Tanzanii wpłynęła międzynarodowa rozpoznawalność kobiety z Zanzibaru wykonującej taarab w języku suahili?

O bójkach podczas koncertów i rywalizacji kobiecych klubów taarabu, które doprowadziły do ich delegalizacji opowiada Adrian Podgórny.

 Czy rewolucja w muzyce miała wpływ na polepszenie sytuacji kobiet na Zanzibarze? Jak obecnie wygląda scena kobiecego taarabu? O czym śpiewają?

Audycja Dźwięki Świata - Kobiety w każdą niedzielę w Radio Wrocław Kultura od 17:00 do 19:00. W kobiecej odsłonie Dźwięków Świata, kontynuuję ścieżkę rozpoczętą 6 lat temu, i kierować się będę ciekawością, poszanowaniem godności każdej osoby i poruszać tematy dotyczące grup, którym tak jak kobietom, często odbierany jest głos. W Dźwiękach Świata - Kobiety będzie miejsce dla wszystkich kolorów i ich odcieni ludzkiej tożsamości. Kobiety w tej audycji wychodzą z cienia, a z chórków przechodzą na front.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.