17 gmin utworzyło spółkę. Ma powstać ponad 800 mieszkań na każdą kieszeń

Bartosz Szarafin, jk | Utworzono: 2021-10-26 06:55 | Zmodyfikowano: 2021-10-26 06:55
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: Patrycja Dzwonkowska

- SIM Sudety wypełni lukę na rynku mieszkaniowym, pozwalając zatrzymać depopulację - mówi Michał Piszko, Burmistrz Kłodzka:

Każda z gmin musiała wnieść do spółki teren pod budowę nowych mieszkań. Jednocześnie gminy otrzymały wsparcie na przystąpienie w postaci 3 mln zł. Pierwsze budowy ruszą już w przyszłym roku, a najdalej za dwa lata. Do spółki przystąpiły m.in Kłodzko, Międzylesie, Nowa Ruda, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Ząbkowice Śląskie, Złoty Stok, Mieroszów, Żarów czy Jaworzyna Śląska.

- Wspólne inicjatywy mieszkaniowe zyskują na popularności, a przy tym są odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi - mówi Arkadiusz Urban, Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości:

- Co ważne, gminy tworzące spółkę nie musiały ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów - dodaje Michał Piszko:

Kolejnym etapem będzie bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji gmin jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (Banku Gospodarstwa Krajowego) na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

Jak podaje Krajowy Zasób Nieruchomości - w 2020 roku, w Polsce oddano do użytku ponad 221 tys. mieszkań. To najwyższy wynik od 1979 roku. Niestety, w większości są niedostępne dla osób osiągających umiarkowane dochody, a do tego oferowane są głównie w aglomeracjach, co nie sprzyja rozwojowi mniejszych miejscowości.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama