PŚ w łyżwiarstwie szybkim - piąte miejsce Ziomek na 500 m

BT, PAP | Utworzono: 2021-11-13 07:05

W piątek w tomaszowskiej Arenie Lodowej czołowi łyżwiarze świata rozpoczęli rywalizację o pierwsze w tym sezonie punkty w Pucharze Świata.

Jedyną przedstawicielką gospodarzy w grupie A była w piątek Ziomek. 24-letnia łyżwiarka Cuprum Lubin spisała się bardzo dobrze. W wyścigu na 500 m uzyskała swój najlepszy czas w tym sezonie i w gronie czołowych sprinterek globu została sklasyfikowana na piątym miejscu. Z nowym rekordem toru 37,613 zwyciężyła Amerykanka Erin Jackson. Polka straciła do niej 0,47 s, ale do podium zabrakło jej 0,02 s.

"Jestem szczęśliwa, bo miejsce jest niesamowite, ale dobry pod względem technicznym był też bieg. Dobrze się w nim ułożyłam i jechałam ze spokojem. Mój czas pokazuje, że było naprawdę świetnie, bo do podium zabrakło jedynie 0,02 s. Czegoś takiego jeszcze nie doświadczyłam, a dopiero się rozkręcamy" – przyznała Ziomek chwaląc dobre warunki i szybki lód w Arenie Lodowej.

Z dobrej strony polscy sprinterzy zaprezentowali się też na 500 m w słabszej grupie B. Andżelika Wójcik triumfowała w niej z wynikiem 38,260, a Piotr Michalski zwyciężył z czasem 34,746. Drugie miejsce ze swoim najlepszym rezultatem w karierze zajął Damian Żurek (35,166). Dzięki temu wszyscy wystąpią w grupie A na 500 m w sobotę (kobiety) i niedzielę (mężczyźni).

W rywalizacji najlepszych sprinterów z rekordem toru 34,265 zwyciężył Chińczyk Tingyu Gao. Na dłuższych dystansach - również z rekordami toru - triumfowali: Holenderka Irene Schouten na 3000 m i Szwed Nils van der Poel na 5000 m.

W zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej rywalizuje blisko 300 panczenistów z 35 krajów. Inaugurujące cykl PŚ zawody potrwają do niedzieli. W sobotę zaplanowano ponowną rywalizację na 500 m kobiet oraz 1000 m i bieg drużynowy. Mężczyźni będą ścigać się na 1500 m i ze startu wspólnego.

Tegoroczny cykl Pucharu Świata stanowi również kwalifikacje do igrzysk olimpijskich. Przepustkę do Pekinu łyżwiarze uzyskają na podstawie wyników – punktów oraz czasów - z czterech zawodów, które odbędą się do końca roku.