TOP5 organizacji pomagających Dolnoślązakom

Filip Marczyński, Karolina Kurczab, Justyna Kościelna, Piotr Słowiński, Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin | Utworzono: 2021-12-03 10:23 | Zmodyfikowano: 2021-12-03 10:45
TOP5 organizacji pomagających Dolnoślązakom   - zdjęcia uczestników plebiscytu
zdjęcia uczestników plebiscytu

 

Głosowanie potrwa do soboty, 18 grudnia, do godziny 15.30. Codziennie można oddać głos. Zwycięża organizacja, która uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane. Prezentowane zdjęcia pochodzą od uczestników plebiscytu. 

 

Ten plebiscyt już się zakończył
 

TOP5 - SŁUCHAJ W KAŻDĄ SOBOTĘ PO GODZINIE 12 00

Podaruj Gwiazdkę 

Zaczęło się od grupy znajomych z pracy, którzy postanowili podarować prezenty dzieciakom z domów dziecka. Trzy lata temu do akcji dołączyły osoby spoza firmy - a akcja rozrosła się do rozmiarów, które zdziwiły nawet jej organizatorów. Każdy, kto się zgłosi, dostaje list od jednego dziecka, a później kompletuje prezent i wysyła go do wskazanej przez koordynatora placówki. - W tym roku podarki dotrą do...1800 maluchów i nastolatków przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej w ośrodkach rozsianych po całej Polsce - mówią organizatorki - Marcelina Ścigała oraz Agnieszka Szczutkowska. Więcej szczegółów na stronie podarujgwiazdke.org

Polkowickie Centrum Wolontariatu 

Przez cały rok wspierają mieszkańców Polkowic w ramach drobnych akcji pomocowych - jak choćby akcja błysk, która polega na tym, że samotnym seniorom pomagają w domowych porządkach i robią zakupy. Nie unikają jednak wyzwań - organizują duże wydarzenia charytatywne i kulturalne, a do tego chcą pomaganiem zarażać innych prowadząc program mikro grantów dla wszystkich, którzy chcą zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Obecnie intensywnie pracują nad świątecznymi paczkami dla najbardziej potrzebujących, a poza tym organizują bożonarodzeniowy kiermasz charytatywny. W działania może się włączyć każdy - wystarczy tylko chcieć!

Akcja Twój Tato Polski Pilnuje, św. Mikołaj Prezent Ci Ofiaruje

Mieszkańcy Bogatyni zbierają dary na paczki dla dzieci polskich żołnierzy pilnujących granicy na wschodzie. Także tych z Dolnego Śląska. W akcję włączyli się strażacy z OSP z całej gminy Bogatynia.Twój tato Polski Pilnuje, św. Mikołaj Prezent Ci Ofiaruje - akcję patronatem objął ja burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz. Zbierają z potrzeby serca: dla dzieci żołnierzy pilnujących granicy. To nie jest akcja socjalna. Nie chodzi tym razem o pomoc biednym, a o symbol, że nie są sami, że w te święta nie będą sami, gdziekolwiek nie będą pracować. 

 Arte - Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna w Bielawie 

Spółdzielnia Socjalna ARTE w Bielawie oraz współtworzone przez jej wolontariuszy stowarzyszenia i miejsca to prawdziwa potęga niosąca pomoc w naszym regionie. Wolontariusze nie pozostawiają bez pomocy nikogo. W tym wyjątkowym przypadku trudno mówić o okazjonalnych akcjach. W ich działalności nie ma dnia by nie dzielili się pozyskanymi od różnych firm przedmiotami, ubraniami czy żywnością. W Bielawie informacja o ciężarówce jabłek, albo 3 paletach parówek do rozdania nikogo nie dziwi. Przez około 20lat działalności twórcy ARTE wypracowali sobie taki szacunek i zaufanie, że czasem ich zaopatrzenia mógłby pozazdrościć nie jeden sklep. W ostatnich tygodniach w Bielawie uruchomili jeden z nielicznych - sklep socjalny w Polsce, gdzie osoby potrzebujące za symboliczne kwoty mogą kupić niezbędne do życia produkty. Spółdzielnia tworzy również tzw. Dom dla Orłów - hostel, w którym mieszkają i przechodzą przemianę ludzie z całego kraju. 

Legnicki ośrodek "Markot-u"

Cztery lata temu był to zrujnowany budynek na peryferiach Legnicy. Jednak bezdomni uznali, że rudera może być ich domem. Formalności trochę się przedłużały... Na szczęście pomysłem zainteresowali się reprezentanci Centrum Pomocy Bliźniemu "Markot". Od tamtej pory trwa remont, a przez ośrodek przy ul. Sadowniczej 3 przewinęło się wielu potrzebujących. Nie tylko ludzi...Życie każdego z podopiecznych legnickiego ośrodka "Markot-u", to gotowy scenariusz na książkę lub film. Czasem kryminał, czasem dramat, bywa, że i komedia. Z różnych powodów stali się bezdomnymi - konflikt z prawem, alkohol, czasem niezaradność społeczna. Dziś wszyscy się wspierają i marzą: o dobrej pracy, własnym mieszkaniu, życiu bez nałogów. Kilku osobom, które opuściły ośrodek już się to udało.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.