Kościół w Świerzawie do zobaczenia w wirtualnej rzeczywistości

Karolina Bieniek, KM | Utworzono: 2021-12-28 15:04 | Zmodyfikowano: 2021-12-28 15:04
A|A|A

Fot. Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

Romański kościół w Świerzawie będzie można zwiedzać za pomocą gogli 3D. Urządzenie to pozwoli zobaczyć wnętrze kościoła w zupełnie nowy sposób. Jak podkreśla Magdalena Figa dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie zwiedzający sygnalizowali, że ciężko jest dostrzec znajdujące się na ścianach freski, o których opowiada przewodnik. Malowidła zostaną więc odtworzone cyfrowo, a zwiedzający po założeniu gogli będą mogli im się przyjrzeć z bliska.

- Mamy na przykład zwiedzanie na żywo z przewodnikiem, który opowiada fantastycznie o tych scenach przedstawionych scenach na malowidłach to faktycznie szczególnie osoby starsze, czy z problemami wzrokowymi, a nawet dzieci w gąszczu tych malowideł mają problem z dostrzeżeniem konkretnej sceny, o której w tym momencie jest mowa.

Zamiast restaurować malowidła na ścianach, zostaną odtworzone cyfrowo, a rekonstrukcją malowideł zajmie się Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem profesora Kossakowskiego, a także Katedra Konserwacji Malowideł Ściennych. Projekt rusza w lutym. Zgodnie z zapowiedziami wirtualne zwiedzanie kościoła będzie możliwe w grudniu 2022 roku.

Dzięki współpracy z miastem partnerskim Chrastavą udało się pozyskać na ten projekt dofinansowanie z programu Polsko-Czeskie projekty Euroregionu Nysa. O korzyściach płynących z tej współpracy mówią Paweł Kisowski burmistrz Świerzawy i koordynator projektu Magdalena Figa:

- Partnerstwa pozwalają starać się o środki zewnętrzne. Chrastava robi u siebie, a my u siebie. - Ważne jest oczywiście to żeby mieć mianownik wspólny. Wykonujemy coś co będzie podobne w zakresie celu czy efektów tego projektu do tego co chciałoby zrobić miasto Chrastava.

Świerzawski projekt wpłynie znacząco nie tylko na rozwój turystyki w gminie, ale także na starania o wpisanie regionu Pogórza Kaczawskiego do światowej sieci Geoparków UNESCO. Od dwóch lat geopark Kraina Wygasłych Wulkanów stara się o certyfikat, a kościół św. Jana i Katarzyny w Świerzawie jest jednym z punktów dziedzictwa kulturowego zaznaczonym na mapie geoparku.

POSŁUCHAJ CAŁEJ RELACJI KAROLINY BIENIEK:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama