Jedna z większych kolekcji porcelany na świecie trafiła do Muzeum Śląskiego w Goerlitz

Piotr Słowiński, WK | Utworzono: 2022-02-07 07:01 | Zmodyfikowano: 2022-02-07 07:03
Jedna z większych kolekcji porcelany na świecie trafiła do Muzeum Śląskiego w Goerlitz - fot. archiwum Radio Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)
fot. archiwum Radio Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

Wyroby fabryk z Wałbrzycha, Jaworzyny czy Parowej pochodzą z przekazanych zbiorów Gerharda i Margret Schmidt-Stein oraz kolekcji Adelheid Schmitz-Brodam. Dawne fabryki Krister, Tielsch, Ohme i Königszelt produkowały porcelanę dla całego świata, a najwięcej jej wyeksportowały do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej, nim ruszyła produkcja na Dolnym Śląsku, porcelana była dobrem luksusowym, na które stać było jedynie najbogatszych.

- Zbiory to nie tylko filiżanki, talerzyki i dzbanki - mówi Jędrzej Soliński, współpracownik muzeum:

Wolontariusz akademicki Aleksander Szałapski przekonuje, że wśród tych zbiorów można utonąć na długie godziny chłonąc ich pięknie wykonane detale:

W okresie największego rozkwitu fabryk było ich około 50, wśród nich kilka znanych na całym świecie dodaje Jędrzej Soliński:

Wałbrzyskie fabryki były wtedy największymi fabrykami porcelany nie tylko w Niemczech, ale też w Europie i miały wielki wpływ na dostępność tych wyrobów tłumaczy Aleksander Szałapski:

Najpiękniejsze wyroby z dolnośląskich fabryk zostaną pokazane na dwóch specjalnych wystawach, których wernisaże zaplanowane są w lipcu i wrześniu. Ich kuratorem jest dr Martin Kügler.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.