ZIO w Pekinie: Starty Polaków w niedzielę [13.02]

PP/PAP | Utworzono: 2022-02-13 00:05

W niedzielę na olimpijskich trasach biegowych, najwcześniej bo o godz. 8.00 czasu polskiego, będą rywalizować męskie sztafety 4x10 km. Biało-czerwoni, którzy wystartują w składzie: Maciej Staręga, Dominik Bury, Kamil Bury, Mateusz Haratyk, nie są zaliczani do faworytów.

Dwie godziny później w biathlonowym biegu na dochodzenie kobiet na 10 km wystąpią dwie Polki - Monika Hojnisz-Staręgę i Kamila Żuk. Start w tej konkurencji uwzględnia wyniki piątkowego sprintu na 7,5 km z zachowaniem różnic czasowych. Wówczas triumfowała Norweżka Marte Olsbu Roeiseland. Hojnisz-Staręga była 16. i straciła do bezbłędnie strzelającej Skandynawki 1.28,6. Wśród 60 zawodniczek wystartuje również Żuk. Młodsza z Polek, choć w strzelaniu popełniła tylko jeden błąd, zanotowała stratę 2.38,6 i została sklasyfikowana na 53. pozycji.

Tuż przed południem podobne zasady będę obowiązywały biathlonistów w rywalizacji na dochodzenie na 12,5 km. Tu także wystąpi najlepszych 60 zawodników ze sprintu. W sobotę wygrał Norweg Johannes Thingnes Boe. Jedyny z Polaków - Grzegorz Guzik - był 48. i na trasę wyruszy 2.35,8 za liderem.

W przypadku alpejczyków niedziela zarezerwowana jest dla zawodników, którzy zdobyli kwalifikacje w slalomie gigancie. W tej konkurencji wystąpi dwóch Polaków - Michał Jasiczek i Paweł Pyjas.

Polska sztafeta w short tracku na 3000 m: Nikola Mazur, Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Kamila Stormowska wystąpi w finale B. To konsekwencja trzeciego miejsca w biegu półfinałowym. Biało-czerwone zmierzą się z reprezentantkami USA, Włoch i zawodniczkami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Teoretycznie Polki mogą jeszcze stanąć na podium, ponieważ najlepsze zespoły finału B mogą awansować o tyle miejsc, ile zostanie zdyskwalifikowanych sztafet w finale A.

W zawodach zaplanowanych na popołudnie zobaczymy także dwie Polki w łyżwiarstwie szybkim na 500 m. Do rywalizacji zostały zgłoszone Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek. Pochodząca z Lubina 25-letnia Wójcik to objawienie tego sezonu Pucharu Świata. W grudniu wygrała zawody w Salt Lake City, a poza tym poprawiła rekordy kraju na 500 i 1000 m. Była piąta w klasyfikacji PŚ na swoim koronnym dystansie, tuż przed Ziomek, która na podium stanęła w Stavanger, gdzie była trzecia.

Ostatnim, siódmym niedzielnym finałem - bez reprezentantów Polski - będzie rywalizacja mężczyzn w short tracku na 500 m.

Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 13 lutego, niedziela (godziny według czasu polskiego):