Prezydent Wrocławia apeluje do władz Węgier o potępienie rosyjskiej agresji

km | Utworzono: 2022-04-06 20:58 | Zmodyfikowano: 2022-04-06 20:58
A|A|A

Fot. archiwum Radia Wrocław

"Dość uników i bezczynności. Żądam aktywnego przyłączenia się do sankcji przeciwko Rosji, do potępienia tej agresji także czynem" - napisał Sutryk w apelu do władz i narodu węgierskiego.

Jak dodał, apel składa węgierskiemu konsulowi "w imieniu tych, dla których Wrocław stał się domem, w imieniu sióstr Ukrainek i braci Ukraińców, i w imieniu wrocławian".

"Każdy Europejczyk słyszał, co Rosjanie zrobili w Buczy. Co naród, który tyle wycierpiał podczas II wojny światowej, zrobił swoim braciom i sąsiadom. Dowiedzieliśmy się o gwałtach, o zabijaniu cywilów, o ludobójstwie. Świat zapłakał" – napisał Sutryk. "Węgrzy muszą wybrać. Muszą twardo stanąć po stronie wolnych narodów Europy" - podkreślił.

Samorządowiec przypomniał, że 24 lutego Rosja "zdradziecko napadła na swojego sąsiada, Ukrainę, i rozpoczęła zmasowany atak na obiekty cywilne, siejąc strach i terror".

Wyraził nadzieję, że "koniec koszmaru na Ukrainie jest możliwy i jest blisko". "Ale on nie będzie możliwy, jeśli my, wolne narody Europy, będziemy milczeć, jeśli Węgry będą milczeć" - dodał.

Prezydent Wrocławia zastrzegł, że naród węgierski ma w swojej historii wiele chlubnych kart. "Bądźmy dziś z Ukrainą, bądźmy dziś z Ukraińcami, bądźmy jedną wielką europejską rodziną!" - 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Wrocek
2022-05-20 20:06:36
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
Szkoda, że Pan Sutryk zajmuje się wszystkim tylko nie Wrocławiem.
~zgred
2022-04-12 20:37:25
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: -6
Pan Jacek jest najwybitniejszym włodarzem od wielu wielu lat.
~Ekspert
2022-04-08 11:25:00
z adresu IP: (88.220.xxx.xxx)
Ocena: 11
Nagłówek powinien brzmieć- prezydent znowu nie zajmuje się swoją robotą. Ewentualnie- prezydent nie wie do czego go wybraliśmy.
~śmiedzący fekaliami
2022-04-08 02:48:24
z adresu IP: (77.222.xxx.xxx)
Ocena: 12
L,p,G jelito przeorane neomarksizmem
~POmieszanie
2022-04-07 16:02:40
z adresu IP: (205.201.xxx.xxx)
Ocena: 16
Prezydent miasta nie zajmuje się polityką międzynarodową.
~Elmer w akcji
2022-04-07 14:49:37
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 29
Nie potrafi zając się spółką TBS w której sam wyznacza premiera i zarządza, ale apeluje to Orbana. Ten Elmer to żart.
~Antyplatforma
2022-04-07 14:20:01
z adresu IP: (31.178.xxx.xxx)
Ocena: 8
Jacuś odleciał, fachowiec z niego nie byle jaki.
~obserwator
2022-04-07 12:42:35
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 15
a ja apeluję do P. Sutryka o potępienie aborcji - co roku zabijanych jest ponad 40 mln istnień
~tutejszy
2022-04-07 11:35:35
z adresu IP: (2a01:x:x:x)
Ocena: 19
szkoda że nie mamy takiego premiera jak Orban i prezydenta jak Zeman i tylko wstyd i buda z nędzą nas czekają
~Gienia
2022-04-07 11:09:54
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -3
Panie prezydencie, panie prezydencie...Lepiej panu wychodzi bycie prezydentem miasta niż kiepskim platformersem, nieudolnym politykiem przez małe "p". Bo spytam, czy sprzątaczki w UM już się wypowiedziały?
~Little Boy
2022-04-07 10:48:54
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 3
Brak słów
~zxv
2022-04-07 09:58:13
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 7
A co tobie do tego? Pilnuj żeby lampy świeciły i szambo płynęło do oczyszczalni. A jak już apele to może do niemieckich protektorów o konkretne działania?
~Leon
2022-04-07 08:36:58
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 13
Węgrzy nic nie muszą a celebrycie Sutrykowi nic do tego.
~Wrocek
2022-04-07 08:22:10
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 13
A od kiedy Pan Sutryk reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej ? Może by się w końcu zajął swoimi obowiązkami ? Wrocław - miasto w ruinie !!
~Słuchacz
2022-04-07 07:52:09
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: 14
Ale kabaret. Sutryk odleciał na maxa. Brak słów.
~miś
2022-04-07 06:51:23
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 11
... czy konie mnie słyszą?
~Wyborca
2022-04-07 00:58:16
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 14
Zajmij sie chłopie zarządzaniem miastem, a nie utrudnieniem mieszkańcom życia. Jak nie umiesz to można Cię odwołać za pomocą referendum!
~Woj
2022-04-06 21:37:06
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 17
Gość chce jakoś zabłysnąć, a w mieście mu raczej nie wychodzi.
~???
2022-04-06 21:34:29
z adresu IP: (82.160.xxx.xxx)
Ocena: 17
Czy prezydent miasta zajmuje się polityką międzynarodową?
~Tak sobie myślę...
2022-04-06 21:14:59
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 9
... że Sutryk może się zająć dziurawymi drogami i brakiem szkół we Wrocławiu, a nie Węgrami, którzy nawet nie wiedzą, kim on jest.