Strażnicy graniczni przejęli 1,5 tony nielegalnego tytoniu

GN, PAP | Utworzono: 2022-05-05 11:35 | Zmodyfikowano: 2022-05-05 11:36
Strażnicy graniczni przejęli 1,5 tony nielegalnego tytoniu - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak poinformowała w czwartek, że funkcjonariusze z Jeleniej Góry wykryli i zarekwirowali blisko półtorej tony krajanki tytoniowej oraz 270 kg tytoniu do palenia.

"Zabezpieczyli również maszynę do ciecia tytoniu i wagę elektroniczną. Do sprawy zatrzymano także trzech Polaków. W wyniku przeszukania pomieszczeń garażowych znajdujących się w jednej z miejscowości powiatu karkonoskiego ujawnili 70 worków z krajanką tytoniową" - powiedziała rzecznik.

Towar ważący blisko półtorej tony o czarnorynkowej wartości ponad mln zł oraz 270 kilogramów liści tytoniu o szacunkowej wartości prawie 123 tys. zł nie miał polskich znaków akcyzy skarbowej. W jednym z garaży funkcjonariusze zabezpieczyli maszynę do cięcia tytoniu wraz z nożami oraz wagę elektroniczną.

"Do sprawy zatrzymano także trzech Polaków, których zastano w miejscu ujawnienia tytoniu. Mężczyźni przyznali się do popełnienia przestępstwa karno-skarbowego polegającego na przechowywaniu, przewożeniu lub przesyłaniu wyrobów akcyzowych bez znaków skarbowych akcyzy" - powiedziała rzecznik.

Gdyby towar ten wszedł na polski rynek, Skarb Państwa straciłby z powodu niezapłacenia akcyzy oraz podatku VAT 1,5 mln zł. Za popełnienie tego przestępstwa sprawcom grozi wysoka kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.