Ponadczasowa płyta

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2009-09-12 00:30 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Widzą Państwo okładkę absolutnie niesamowitej płyty, na której słynny Koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega gra Percy Grainger, zmarły w 1961 roku pianista-legenda w towarzystwie Kristiansand Symfoniorkester pod batutą Rolfa Gupty. Jak to możliwe, że świetnie się rozwijająca współczesna norweska orkiestra z utalentowanym dyrygentem-kompozytorem nagrała album z nieżyjącym pianistą-wirtuozem?

Rzecz jasna, wszystko dzięki technice. Grainger zabrzmiał za pomocą instrumentu podobnego do muzycznej machiny czasu. To oczywiście Duo-Art, maszyna umożliwiająca reprodukcję dźwięku uprzednio zaprogramowanego przez wykonawcę. Percy Grainger bardzo się tą techniką interesował w czasie swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Zanim więc nadeszły gramofony mieliśmy krótką epokę pianoli. Można nawet powiedzieć, że Duo-Art to analogowy poprzednik komputera. Grainger nagrał koncert Griega, którego zresztą poznał i który wspaniale się o Australijczyku wyrażał, w 1921 roku. Instrument był zasilany przez elektryczną pompę ssącą i automatycznie kontrolowany przez perforowane rolki papieru.

Na płycie znajdują się także nagrania samego Edwarda Griega pochodzące z 1906 roku, kiedy kompozytor przyjechał do Lipska. Zachowały się oryginalne zapisy autorskich  wykonań muzyki Griega, przywrócone tu do życia po raz pierwszy dzięki stopami kierowanej pianoli. Steruje Rex Lawson, jeden z najlepszych specjalistów na świecie. Na deser dostajemy jeszcze Sonatę na skrzypce i fortepian nr 3, op.45. Grają Rex Lawson oraz Norweg Øyvind Bjorå. To ponadczasowe spotkanie muzycznych światów i zaświatów ukazało się w jednym pudełku w dwóch wersjach: audio CD oraz Blu-ray. Coś niezwykłego!
..............................
Edvard Grieg PIANO CONCERTO, 2L, 2009

Koncert fortepianowy a-moll, op. 16
I Allegro molto moderato 12:27
II Adagio 5:38
III Allegro molto moderato e marcato 9:53
Dzień weselny w Troldaugen - utw. liryczny op. 65 nr 6 5:24
Kartka z albumu, op. 28 nr 1 1:33
Kartka z albumu, op. 28 nr 2 2:57
Erotykon, op. 43 nr 5 2:53
Do wiosny, op. 43. nr 6 2:50
Sonata na skrzypce i fortepian c-moll, op. 45
I Allegro molto ed appassionato 8:38
II Allegretto espressivo alla Romanza 6:34
III Allegro animato 7:25

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.