Avishai Cohen - "Aurora"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-09-07 01:30 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Nikt się nie spodziewał takich rezultatów. Izraelski muzyk zaskoczył wielu znanych jazzmanów. Na ogół zasłonięty instrumentem, tym razem sięga po mikrofon i odważnie po raz pierwszy wyraża swoje emocje poprzez śpiew, do czego przygotował się - jak słychać na płycie - bardzo starannie.

Jego głos brzmi bardzo naturalnie i przekazuje emocje w kilku językach, m.in. w angielskim, hebrajskim, hiszpańskim, a nawet w sefardyjsko–romańskim zwanym ladino.

Atrakcyjnie prezentują się na płycie "Aurora" duety wokalne, do których Avishai Cohen zaprosił Karen Malkę. Jej głos słychać m.in. w "Winter Song".

Na płytę składa się 12 kompozycji, w tym siedem autorstwa lidera. Pozostałe to tematy tradycyjne zaaranżowane przez Cohena, z jazzowym feelingiem i improwizacją. Album otwiera tradycyjny temat "Morenika", po którym pojawia się niespełna minutowe "Interlude In C Sharp Minor" autorstwa Cohena, który za chwilę raczy nas folkowym "El Hatzipor". Pojawiają się też ciekawe rytmy w metrum nieparzystym (3/4,6/8,7/8) - dotyczy to kolejnych kompozycji Cohena "Leolam" i "Winter Song". Po nich słuchamy "It’s Bern So Long", "Alon Basetla", "Stall", "Shir Preda". Tytułowa "Aurora" jest osobistą opowieścią o życiu, dzieciństwie i o Beduinach mieszkających na pustyni.

Album zamykają dwa przejrzyste w swojej formie tematy: "Alfonsina Y El Mar" i "Noches Noches/La Luz". W tych wyśpiewywanych przez Avishai Cohena piosenkach słychać echa muzyki żydowskiej, arabskiej, czy też andaluzyjskiego flamenco. Muzyk wykorzystuje kontrabas, fortepian i bas elektryczny. Wspomagają go dodatkowo Shai Maestro (fortepian), Itamar Oari (instr. perkusyjne) oraz udzielający się wokalnie Amos Hoffman i Karen Malka.

Znakomity kontrabasista dzięki tej płycie okazał się interesującym zjawiskiem artystycznym. Z tą płytą trudno będzie się rozstawać.

Avishai Cohen ma na swoim koncie mnóstwo znakomitych projektów. Od wielu lat podąża własną drogą. Warto dodać, że przed laty był jednym z muzyków wypełniających rytmiczną sekcję słynnego pianisty Chicka Corei.


Avishai Cohen – "Aurora"
Wydawnictwo: Blue Note/EMI Music

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama