Grupa himalaistów z Polski zdobyła Broad Peak. Rafał Fronia pierwszy na szczycie

IAR, GN | Utworzono: 2022-07-20 15:36 | Zmodyfikowano: 2022-07-20 15:39
Grupa himalaistów z Polski zdobyła Broad Peak. Rafał Fronia pierwszy na szczycie - fot. RW
fot. RW

Jako pierwszy informacje o zdobyciu szczytu przekazał Rafał Fronia, zaraz po nim na wierzchołek wszedł Denis Urubko. Obaj wspinacze znani są z narodowej zimowej wyprawy na K2 w 2018 roku. Himalaista pochodzący z Rosji, ale posiadający polski paszport zdobył szczyt w 14 godzin.

Według informacji przekazanych przez Denisa Urubkę trasę między bazą, wierzchołkiem i z powrotem do bazy pokonał w 20 godzin i 20 minut. Tym samym pobił rekord Krzysztofa Wielickiego, który w 1984 roku zdobył Broad Peak i wrócił do bazy w 22 godziny i 10 minut. Tuż po nim na wierzchołku zameldowała się pięcioosobowa wyprawa Beskid Expedition Team, kierowana przez Mariusza Hatalę. Dziś na szczyt weszła także Dorota Rasińska-Samoćko, która od roku realizuje projekt zdobycia wszystkich ośmiotysięczników w Himalajach I Karakorum. W sumie w ciągu 2 dni na Broad Peak stanęło 16 himalaistów, połowę zdobywców stanowili Polacy. Pozwoliły na to stabilne warunki pogodowe.

Broad Peak to ważny ośmiotysięcznik dla historii polskiego himalaizmu. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła go Krystyna Palmowska. W 2013 roku polscy himalaiści jako pierwsi weszli na niego zimą. Podczas zejścia zgięło dwóch z czterech zdobywców szczytu. Wejście Krzysztofa Wielickiego w 1984 roku było pierwszym w historii zdobyciem ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Denis Urubko (@urubkodenis)

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.